V centre mesta sa konal pochod proti korupcii
Pochod proti korupcii sa konal dnes podvečer v centre Košíc. Na protestnú akciu, ktorú organizovali študenti stredných a vysokých škôl, prišlo zhruba 3000 ľudí. Pochod na Hlavnej ulici v Košiciach nadviazal na prvý protikorupčný pochod v Bratislave z 18. apríla.
Súčasťou požiadaviek organizátorov je dôkladné vyšetrenie káuz “Bašternák” a “Gorila”, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara či odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. “Nebolo vyhovené našim požiadavkám, ktoré sme odovzdali na Úrade vlády. Nechceme byť stále ignorovaní politikmi a ľuďmi, ktorí sú podľa nás zodpovední za korupciu na Slovensku, preto sme sa rozhodli, že budeme ďalej pokračovať v pochodoch, a to nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách,” uviedla pre novinárov 18-ročná organizátorka Karolína Farská. O týždeň sa podľa jej slov uskutoční pochod aj v Prešove a Žiline. Zdôraznila, že akcie ostávajú apolitické, bez podpory politikov či politických strán a hnutí.
Protestujúci prešli po 17.00 h k Dolnej bráne na Hlavnej ulici, kde na pódiu vystúpili organizátori a pozvaní hostia. Pochodujúci kričali heslá ako “Dosť bolo korupcie!”, “Chceme právny štát!” či “Skutok sa stal! Skutok sa deje!” Podporu organizátorom vyjadrili herečka Dana Košická, komik Jakub Gulík či bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zuzana Hlávková, ktorá poukázala na podozrenia z predraženia kultúrnych podujatí k predsedníctvu SR v Rade EÚ.
Cieľom pokračovania protestných akcií je podľa Farskej vrátiť dôveru ľudí k štátnym inštitúciám a mechanizmom, ktoré zodpovedajú za spravodlivosť, ako je polícia, prokuratúra a súdy. Dvojhodinové podujatie sprevádzal zber podpisov pod petíciu zahŕňajúcu návrhy na odvolanie ministra Kaliňáka a špeciálneho prokurátora Kováčika, ako aj vystúpenie členov petičného výboru v parlamente.
(TASR)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.