05.01.19

V Košiciach nahlásili výbušný systém

Foto: Ľubo Ferko

 AKTUALIZOVANÉ 

Divoké popoludnie zažili v sobotu obyvatelia vežiaka na Ulici L. Novomeského 1 v košickej mestskej časti Staré mesto. Keďže pred ich bytovkou našli podozrivý predmet vyzerajúci ako nástražný výbušný systém, celý blok evakuovali.

Podozrivý predmet nahlásil jeden z domácich krátko po pol jednej popoludní. „Boli to štyri oranžové valčeky spojené páskou a prepojené drôtmi s krabičkou,“ opísal nám predmet syn ohlasovateľa. 

reklamná správa
 

Hasičský autobus

Na miesto okamžite vyslali políciu a hasičov. „Keďže sme nevedeli, o aké závažné nebezpečenstvo ide, bolo nutné obyvateľov bloku evakuovať. V takýchto prípadoch totiž musíme postupovať tak, akoby išlo o ozajstný výbušný nástražný systém. Poskytli sme im náš evakuačný autobus, aby sa mali kde zohriať, kým spolu s políciou neurobíme to, čo treba,“ povedal nám hasičský veliteľ zásahu Milan Vereščák.

Z bytovky muselo na nevyhnutný čas odísť podľa odhadov vyše 60 ľudí. Z nich 24 prečkalo situáciu v evakuačnom autobuse. 

Celé okolie bloku polícia obohnala páskou. Nález, o ktorom vtedy nikto nevedel, či je naozaj nebezpečný, označili štyrmi oranžovými kužeľmi. U obyvateľov okolitých blokov, ktorí celé „divadlo“ sledovali, prevládal názor, že zrejme pôjde len o zábavnú pyrotechniku z nedávnych silvestrovských osláv. 

reklamná správa

Dva výbuchy

Na miesto zakrátko prišiel aj pyrotechnik, ktorý zamieril v ochrannom obleku k podozrivému predmetu. Po niekoľkých minútach sa ozvali dva tlmené výbuchy. „Policajní pyrotechnici podozrivý predmet na mieste zneškodnili,“ opisuje postup mužov zákona košická policajná hovorkyňa.

Na mieste sme zastihli novozvoleného starostu Starého mesta Igora Petrovčíka. Prišiel otvoriť neďalekú školu, kde boli pripravení v prípade potreby prichýliť evakuovaných obyvateľov ohrozeného bloku. „Podľa informácií, ktoré mám od policajtov, nejde o zábavnú pyrotechniku, ale o nástražný systém. Ako dlhoročný obyvateľ Starého mesta si na niečo také nepamätám,“ povedal nám na mieste I. Petrovčík.

Po páchateľovi pátrajú

Nakoniec nebolo potrebné využiť školské priestory pre obyvateľov bloku. Po zneškodnení podozrivého predmetu sa po pol tretej mohli vrátiť do svojich príbytkov.

„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre zločiny všeobecného ohrozenia a nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, za ktoré hrozí páchateľovi trest v trvaní až 10 rokov. Či išlo o skutočný nástražný výbušný systém bude predmetom ďalšieho expertízneho skúmania, rovnako aj vyhodnotenie stôp zaistených na mieste, ktoré by mohli pomôcť k zisteniu páchateľa,“ uzavrela L. Ivanová. 


Foto: Iveta Vaculová

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím