16.02.19

V Košiciach už začali platiť zmeny v platenom parkovaní

ilustračná foto: Veronika Janušková

Mesto Košice sa začiatkom roka stalo namiesto spoločnosti EEI prevádzkovateľom parkovacieho systému. Koncom januára schválilo mestské zastupiteľstvo zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), týkajúceho sa plateného parkovania, ktorá začína platiť od soboty 16. februára 2019.

Ako informuje mesto Košice na svojej webovej stránke, do schválených zmien v nariadení mesta k platenému parkovaniu boli zapracované aj niektoré pripomienky verejnosti.

Dôležité úpravy 

Tie podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka zlepšia nielen komfort, ale znížením niektorých cien potešia aj peňaženky majiteľov áut. Medzi najdôležitejšie úpravy patrí zrušenie 20-percentnej prirážky za parkovné prostredníctvom SMS na čísle 2200 a jej zosúladenie so sumou, ktorá sa platí za parkovanie pri platbe v hotovosti alebo prostredníctvom QR kódu, resp. webovej aplikácie.

V novom VZN o parkovaní je okrem iného zahrnuté aj parkovanie motoriek a štvorkoliek. Ak napr. zaparkuje viac motocyklov na jednom parkovacom mieste, postačí, ak parkovné bude mať zaplatené len jedna motorka.

„Ospravedlňujem sa všetkým motoristom za problémy, ktoré nastali od začiatku roka po prevzatí parkovacieho systému mestom Košice. Museli sme dodržať právnu postupnosť krokov, navyše viaceré problémy vznikli z toho, že EEI aj naďalej odmieta poskytnúť mestu databázu užívateľov rezidentských parkovacích kariet. Z nášho pohľadu je najdôležitejšie, že parkovanie v Košiciach opäť patrí mestu a peniaze z neho zostanú v Košiciach. Týmto dávam záväzok, že o použití každého jedného takto získaného eura budeme informovať verejnosť,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Do schválených zmien v nariadení mesta k platenému parkovaniu boli zapracované aj niektoré pripomienky verejnosti. Foto: Veronika Janušková
Do schválených zmien v nariadení mesta k platenému parkovaniu boli zapracované aj niektoré pripomienky verejnosti. Foto: Veronika Janušková

Zmeny vyriešia nedostatky 

Aktuálna novela VZN je prvou čiastkovou zmenou nariadenia, ktorú v septembri 2018 schválilo ešte predchádzajúce vedenie mesta. Nedávno schválené zmeny vyriešia viaceré nedostatky, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Mestský poslanec a splnomocnenec mesta Košice Henrich Burdiga zdôrazňuje, že v zmenách sa ešte bude pokračovať.

„Aj ja vnímam potrebu komplexnejších zmien. Chceme vyhovieť obyvateľom ako aj petícii vyše 17-tisícov Košičanov. Po vyhodnotení názorov obyvateľov mestských častí i odborníkov pripravíme veľkú novelu VZN, ktorá bude zahŕňať okrem iného aj zníženie ceny prvej rezidentskej karty. Určite sa chceme pozorne zaoberať všetkými doručenými podnetmi, pričom však musíme mať stále na zreteli ochranu rezidentov. Ako sme deklarovali, parkovanie nemá byť biznis, ale služba mesta občanom,“ uviedol Henrich Burdiga.

Aké  sú najvýznamnejšie zmeny?
- Ruší sa prirážka vo výške 20 percent pri úhrade základného parkovného prostredníctvom SMS.
- V prípade ešte platnej karty od EEI a už vydanej karty mestom sa doba platnosti novej karty zmení tak, že 1. deň jej platnosti bude nadväzovať na posledný deň platnosti karty od EEI.
- Mesto bude akceptovať platné karty vydané EEI s najneskorším dátumom 31. január 2019.
- Platiteľ parkovného do automatu EEI je ich povinný umiestniť za čelné sklo auta, aby sa zvonku dali prečítať všetky údaje o vozidle nachádzajúce sa na prednej strane karty.
- Držiteľ karty od EEI vydanej len v elektronickej podobe je povinný doklad o jej zaplatení alebo vydaní umiestniť za čelné sklo auta, aby boli čitateľné všetky potrebné údaje. Ak údaje z týchto kariet nebude možné overiť, bude sa to považovať za nezaplatené parkovanie.
- Držiteľ karty od EEI si ju môže preregistrovať do 31. marca 2019. Ak to urobí, odpadne mu povinnosť mať kartu alebo doklad o jej zaplatení umiestnený za čelným sklom v aute. Platí to aj v prípade, ak spoločnosť EEI odovzdá mestu Košice databázu svojich parkovacích kariet.
- Od soboty 16. februára sa až do 31. marca 2019 dočasne zjednodušuje spôsob preukazovania podmienok na vydanie parkovacích kariet. 
- Čas základnej úhrady parkovného sa skracuje na polovicu z jednej hodiny na 30 minút. Za každú začatú polhodinu sa v I. tarifnom pásme bude platiť 0,75 eura namiesto súčasných 1,50 eura. V II. tarifnom pásme sa základná sadzba zníži zo súčasného 1 eura na 50 centov.
- Obyvatelia žijúci v centrálnej mestskej zóne budú mať dočasne možnosť parkovať aj na tých uliciach, ktoré susedia s jednou z troch ulíc uvedených na rezidentskej parkovacej karte.
-Počas sobôt už nebude potrebné platiť za parkovanie na parkoviskách v rezidentských lokalitách. Bezplatné budú aj parkoviská pri OC Merkúr, na Festivalovom námestí, pri Jumbo centre, v okolí Angels arény a parkoviská na Južnej triede.

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac
 

(ROČ)  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím