13.08.18

V prehriatej vode Mlynského náhonu opäť hynú ryby!

foto: Veronika Janušková

Aj toto leto sa opakuje v Mlynskom náhone ten istý problém. Pre horúčavy a nedostatok kyslíka v ňom hynú ryby.

Stojatá voda s mŕtvymi živočíchmi je špinavá a zapácha. Mestský vodný kanál má v správe Správa mestskej zelene. Mestský podnik na otázky o odstránení uhynutých rýb, o termíne vyčistenia náhonu, prípadnom zvýšení jeho prietoku či o stave projektu jeho revitalizácie poslal len stručnú odpoveď.  „Mŕtve ryby odstraňuje asanačná služba, ale aj my, ak je treba. Rekonštrukcia bude čiastočná, keďže mesto nezískalo fondy na obnovu Mlynského náhonu,“ odpísal hovorca Viliam Štrelinger.

Z Mlynského náhonu je stoka. Pomohlo by umelé čerenie vody. Foto: Veronika Janušková
Z Mlynského náhonu je stoka. Pomohlo by umelé čerenie vody. Foto: Veronika Janušková

Voda sa prehrieva 

Východoslovenská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) o probléme vie. Jeho ichtyológ Rady SRZ Žilina pre Košický a Prešovský kraj Stanislav Géci vysvetľuje, že voda v náhone je plytká, pomaly tečúca voda, alebo stojatá. 

„Preto tam môže dochádzať k prehriatiu vodného stĺpca natoľko, že prívod kyslíka do vodného prostredia je sťažený. Podľa informácií, ktoré mám z košickej mestskej organizácie SRZ, uhynulo asi 60 kusov rýb,“ hovorí. 

Dodáva, že v náhone nie je vodné rastlinstvo, ktoré by kyslík počas dňa produkovalo, a neexistuje tu ani žiadne umelé premiešavanie hladiny  vody, pri ktorom sa dostáva kyslík do vody zo vzduchu.  

Hrozí to aj po búrkach 

Inde vo východoslovenskej oblasti podľa Géciho zatiaľ toto leto nebol  hlásený hromadný úhyn rýb na vodných tokoch a lokalitách so stojatou vodou v dôsledku jej prehriatia. 

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

„Z praxe sú skôr hlásené úhyny po odznení horúčav, alebo počas intenzívnych a krátkych letných búrok, keď dochádza najmä v 
mestských aglomeráciách k spláchnutiu zahnívajúcich sedimentov do vodných tokov, ktoré následne spotrebúvajú kyslík, spôsobujú kyslíkový deficit a hromadný úhyn rýb,“ povedal.


Foto: Veronika Janušková 

Čítajte viac: mlynsky nahon

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím