16.10.20

Vrtuľníky monitorujú povodie Hornádu

Ilustračné foto: wikipedia

Flotila vrtuľníkov špecializovaného výcvikového strediska Slovak Training Academy (STA) je pripravená pomáhať štátu pri živelných pohromách a mimoriadnych situáciách. 

Pri aktuálnej povodni na východe Slovenska v okrese Košice – okolie sa vo štvrtok (15. 10.) uskutočnil monitorovací let vrtuľníkom UH-60 Black Hawk ponad povodie rieky Hornád. 

Spolupráca s ministerstvom

Aktuálne zábery záplav mal možnosť na dnešnom (16. 10.) stretnutí s predstaviteľmi leteckej akadémie vidieť Minister životného prostredia  Ján Budaj.

„Teší nás, že táto súkromná spoločnosť nie je ľahostajná k regiónu v ktorom pôsobí, a že nám ponúkla pomoc. Ďalšiu spoluprácu si vieme predstaviť nielen pri monitoringu povodní ale aj odpadového hospodárstva, či lesnej zveri,“ uviedol po stretnutí minister. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Veľké škody v kraji

Vďaka pohľadu zhora sa môžu krízové štáby a vodohospodári lepšie rozhodnúť, ako čo najlepšie vyriešiť povodňovú situáciu. Väčšiu perspektívu a lepší prehľad o záplavách a následných škodách získal vďaka monitorovaciemu letu aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý bol priamo na palube vrtuľníka. 

„Už pri pozemnej obhliadke zaplavených lokalít sme vnímali povodňovú situáciu v Košickom kraji ako kritickú. Jej skutočný rozsah sme si uvedomili pri monitoringu počas leteckej obhliadky. Predpokladáme, že sumár škôd bude šesťciferný. Voda zničila nielen cesty, obydlia a budovy, škody narobila aj na ornej pôde,“ povedal župan. 

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Ponúkajú spoluprácu

Dnešné rokovanie na pôde Ministerstva životného prostredia odkrylo možnosti ako môže štát v budúcnosti spolupracovať s výcvikovým stredisko STA.

„Sme radi, že v mimoriadnych situáciách dokážeme byť prínosom pre obyvateľov a pre štát. Do budúcna na základe požiadavky Ministerstva životného prostredia pripravíme zoznam možností, kedy a pri akých udalostiach sme ochotní  schopní pomáhať. Vďaka našim vrtuľníkom je možný nielen letecký prieskum ale aj evakuácia obyvateľstva, či transport potrebného materiálu,“ dodal po stretnutí konateľ STA Lukáš Halás. 

Povodňová situácia sa na východe Slovenska za posledných 24 hodín stabilizovala, meteorológovia však predpovedajú ďalšie zrážky.  

zdroj video: youtube/zábery Slovak Training Academy

Foto: archív Veronika Janušková

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím