16.04.18

Výbuch na Obchodnej za pol milióna eur

foto: Veronika Janušková

Výbuch plynu na Terase značne poškodil samotný bytový dom na Obchodnej ulici. Prvotné odhady správcovskej spoločnosti hovoria o škodách, ktoré sa šplhajú k pol miliónu eur. 

Po tragickom výbuchu plynu na Obchodnej 16, pri ktorom zahynul 92-ročný Ľudovít Deleman, ľudia ešte stále rátajú škody. Posledné obhliadky pracovníkov poisťovní by sa mali uskutočniť v priebehu dneška. Podľa slov Silvie Bačovej, konateľky správcovskej spoločnosti Spravis, je kompletne poškodená viac ako polovica zo všetkých šestnástich bytov vo vchode. 

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

Státisícové škody po explózii

Podľa vyjadrenia Bačovej odhadujú škody na paneláku, ktorý bol poistený, v rozmedzí od 400-tisíc do 500-tisíc eur. „Bytový dom má úplne poškodený interiér, všetky dvere do bytov, výťah, stúpačky i elektrické rozvody, ktoré zasiala tlaková vlna po výbuchu, požiar a neskôr aj voda,“ uviedla konateľka. Doplnila, že v súčasnosti pomocou spoločnosti Sanac realizujú chemické oddymenie toxických splodín, ktoré zasiahli celý vchod. Preto v ňom momentálne nikto nemôže bývať. Takisto tam inštalujú nové zvislé rozvody. „Priestory sú momentálne bez elektrického prúdu. Všetky opravy v dome sa aktuálne realizujú cez jedinú externú elektrickú zásuvku,“ povedala Bačová.

Mesto vie poskytnúť finančný dar

Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová potvrdila, že obdržali žiadosti o náhradné ubytovanie od dvoch rodín. „Čo sa týka úhrad za poskytnuté náhradné ubytovanie, mesto je pripravené poskytnúť aj čiastočnú finančnú kompenzáciu formou daru. O výške možného finančného daru zatiaľ nebolo rozhodnuté,“ informovala hovorkyňa. 

Finančná podpora bude podľa jej slov určená výlučne na zníženie finančných dopadov v dôsledku potreby zabezpečenia náhradného ubytovania. 


Bude to ťarchou pri dedičskom konaní...

Starosta Západu Ján Jakubov pre KOŠICE:DNES uviedol, že v závere uplynulého týždňa ich o náhradné ubytovanie požiadali dve rodiny z poškodeného vchodu na Obchodnej ulici. 

„Ide o jednu štvorčlennú rodinu a starší manželský pár. Mesto Košice disponuje bytovými jednotkami, ktoré vie použiť v takomto núdzovom stave,“ informoval starosta. Spresnil, že táto forma pomoci bude pre týchto ľudí dostupná po celú dobu rekonštrukčných prác. Za pobyt v malometrážnych mestských bytoch budú rodiny platiť nájom.

Starosta povedal, že pre urýchlenie prác sú ochotní spolu so správcovskou spoločnosťou Spravis zafinancovať základnú očistu vybuchnutého bytu: „Tento byt prejde dedičským konaním. Zistili sme, že z desiatich detí zosnulého žije ešte šesť jeho potomkov.“ 

Na byte sa budú musieť zabezpečiť dvere i okná, aby sa zamedzilo ďalšiemu znehodnoteniu vnútorných priestorov.

„Presná čiastka, ktorá na to bude potrebná, zatiaľ nie je vyčíslená. Suma na tieto opravy bude ale ťarchou pri dedičskom konaní. Budúci vlastník bude teda musieť náklady na tieto práce mestskej časti a správcovskej spoločnosti spätne uhradiť,“ doplnil Jakubov.


Foto: Veronika Janušková

Ľudia z Obchodnej požiadali o dočasné ubytovanie

Viac k téme

14.04.18
Ľudia z Obchodnej požiadali o dočasné ubytovanie

Čítajte viac: terasa poziar

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím