23.06.19

Výbuch nad Košicami?

Ilustračné foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ

Nielen v Košiciach, ale aj v kraji sa ľudia v nedeľňajších neskorých hodinách vyľakali po dvoch ohlučujúcich ranách. 

Ako uvádza na svojom Facebooku Polícia SR - Košický kraj, súvislosti s ranami zaznamenali viacero telefonátov, v ktorých sa ľudia informovali či nedošlo k výbuchu v Košickom kraji. 

„K výbuchu nedošlo. Ide o aerodynamický tresk alebo sonický tresk, čo je akustický jav počuteľný na zemi pri prelete lietadla nadzvukovou rýchlosťou. Má charakter veľmi silného zvuku podobného výbuchu. Lietadlo pri lete nadzvukovou rýchlosťou vytvára dozadu sa rozširujúci kužeľ. Jeho povrch tvorí náhla zmena tlaku vzduchu, ktorá pri náraze na zem vytvára vyššie spomínaný akustický efekt,“ vysvetlila polícia. 

reklamná správa
 

Talianske lietadlo stratilo spojenie

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, talianske civilné lietadlo stratilo nad územím Slovenska spojenie, dve stíhacie lietadlá MiG-29 ho sprevádzali po ukrajinskú hranicu. 

Stíhačky zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS v nedeľu večer vzlietli z Leteckej základne Sliač.

„Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky nemali nad naším územím spojenie s talianskym dopravným lietadlom Airbus 320, ktoré letelo na trase Miláno — Charkov,“ vysvetlila pre TASR Capáková.

Okolo Rožňavy a Košíc tak obyvatelia mohli okolo 21.30 hod. počuť rázovú vlnu — silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bol spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacích lietadiel.

„Za vzniknutú situáciu sa obyvateľom ospravedlňujeme, avšak tieto situácie súvisia so zabezpečením bezpečnosti všetkých občanov Slovenska, pretože Vzdušné sily Ozbrojených síl SR zodpovedajú za ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky 24 hodín denne, sedem dní v týždni a takéto vzlety sú toho súčasťou,“ doplnila Capáková.

Pripomenula, že stíhacie lietadlá zaradené v pohotovostnom systéme NATINAMDS zasahujú nielen proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ale aj ako pomoc lietadlám v núdzi, pri strate spojenia, či únose lietadla. „Práve strata spojenia je jednou z najčastejších príčin ostrých vzletov stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR,“ uzavrela Capáková.

reklamná správa

Čítajte viac: policia kosice

Hrabčáková
Zdieľať článok:

Je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. S prácou redaktorky začínala v regionálnom denníku, kde sa predovšetkým venovala písaniu glos. V KOŠICE:DNES pôsobila na pozícii redaktorky, kde sa venovala prevažne občianskym témam a publicistike. Vyskúšala si aj prácu redaktorky spravodajstva v televízii KOŠICE:DNES a momentálne pôsobí na oddelení online v našom mediálnom dome.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím