30.08.18

Vzácnu soforu japonskú v areáli UPJŠ ošetrili

foto: lr

Ochrancovia prírody zostali cez víkend zaskočení. Na Kostlivého ulici sa totiž objavili značky s nápisom „Výrub stromu“ aj muži s motorovými pílami.

V areáli Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) rastie sofora japonská. Patrí medzi šesť chránených stromov na území mesta Košice. 

Ochranári si ale nakoniec mohli vydýchnuť. Nešlo totiž o výrub vzácneho stromu, ale o jeho odborné ošetrenie. Na pomoc špecialistov na dreviny si zavolalo vedenie univerzity, keďže strom sa nachádza pri vstupe do areálu rektorátu školy. 

„V júli sa z neho odlomil veľký kus konáru, ktorý už bol preschnutý. Po spísaní zápisnice pamiatkarmi a súhlasnom stanovisku Odboru životného prostredia Okresného úradu Košice a Štátnej ochrany prírody bolo možné situáciu ďalej riešiť,“ vysvetlila hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková. 

reklamná správa

Firma z Prešova 

Dodala, že keďže  sofora je chráneným stromom, orez mohol vykonať len arborista s certifikátom. Zavolali si na to firmu OvoArb z Prešova. Ich odborník a jeho spolupracovníci za asistencie dvoch pracovníkov univerzity ošetrovali soforu z prenajatej vysokozdvižnej plošiny. 

„Orez zahŕňal aj dynamickú väzbu konárov, ktorá zabráni pádu konárov, ak by došlo k ich rozštiepeniu. Nebudú tak ohrozovať ľudí a autá na ulici,“ uviedla hovorkyňa. 

Náklady univerzity na ošetrenie chránenej dreviny predstavovali 1600 eur.

Odborníci z Prešova orezávali vzácny strom v areáli UPJŠ z vysokozdvižnej plošiny.  foto: lr
Odborníci z Prešova orezávali vzácny strom v areáli UPJŠ z vysokozdvižnej plošiny. foto: lr
Chránené stromy v Košiciach
1. Ginko na Masarykovej ulici
2. Topoľ biely v Mestskom parku
3. Univerzitná sofora
4. Jaseň pri Parku Angelinum
5. Platany na Veterine
6. Šačianske tisy

 

reklamná správa

Čítajte viac: stromy upjs

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím