18.10.16

Zákaz pochovávania cudzích v Myslave nezrušia

Všeobecne záväzné nariadenie, ktorým košická mestská časť Myslava v apríli schválila prevádzkový poriadok svojho cintorína, odporuje zákonu, tvrdí Okresná prokuratúra Košice II.

Jej protest ale nenapáda tú časť normy, podľa ktorej starosta nemôže uzavrieť nájomnú zmluvu na hrobové miesto pre pochovanie obyvateľov z iných mestských častí.

Hrobové miesta v Myslave si prenajímali najmä ľudia zo Sídliska KVP, ktorí majú tento cintorín blízko. Miestni poslanci túto možnosť zrušili so zdôvodnením, že cintorín sa zaplní a nezostanú voľné miesta pre ich obyvateľov.

Nezákonná kontrola áut   

Prokurátorka Lucia Bačová normu preskúmala a dospela k záveru, že toto obmedzenie je v poriadku. Samospráve vytkla iné veci, napríklad, že nesprávne určila osoby, na ktoré prechádza nájom hrobového miesta po smrti nájomcu, alebo že zle zadefinovala podmienky výpovede pre nezaplatenie nájomného.  „Došlo by k porušeniu práva návštevníkov pokojne užívať svoj majetok,“ komentovala ustanovenie z nariadenia, podľa ktorého prevádzkovateľ cintorína môže pri vchode kontrolovať batožinový priestor áut.    

ZMOS videl problém  

Miestne zastupiteľstvo sa bude protestom prokuratúry zaoberať dnes. Napadnuté ustanovenia by malo zrušiť a nahradiť novými.   Právna úprava, ktorá nedovoľuje pochovávanie človeka na určitom mieste len z dôvodu nepríslušného pobytu, sa nepozdávala Združeniu miest a obcí Slovenska. ZMOS upozornil, že to môže odporovať niektorým zákonným povinnostiam obce. Obec napríklad musí zabezpečiť pochovanie osoby, ktorá zomrela na jej území alebo sa v jej katastri našli ľudské pozostatky, ak takého mŕtveho nikto nepochová do štyroch dní alebo sa nezistí jeho totožnosť.

Foto: Veronika Janušková

 

Čítajte viac: myslava cintorin

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím