08.09.16

Životné dielo Petra Kalmusa

Dvadsať rokov práce a sedemdesiattisíc kamienkov, to je základná bilancia najvýznamnejšieho diela košického umelca Petra Kalmusa. Memento predstaví už tento piatok v lučeneckej synagóge, jednej z najväčších v strednej Európe. Umelecké dielo Memento pozostáva zo 70-tisíc kamienkov, okruhliakov, za 70-tisíc židovských obetí holokaustu. „Do roku 1987 boli moje vedomosti o počte deportovaných a zavraždených židovských občanov veľmi hmlisté. Naivne som si myslel, že išlo o stovky, maximálne o niekoľko tisíc nevinných obetí. V roku 1987 som s hrôzou zistil, že počet obetí presiahol číslo 70-tisíc,“ spomína Peter Kalmus.  
Aktuálny stav pamätníka tesne pred dokončením.
Aktuálny stav pamätníka tesne pred dokončením.
 

Splnený sen

To ho viedlo ku častejším návštevám židovských cintorínov, kde ho zaujali kamienky poukladané na náhrobkoch. Začal zbierať vlastné kamienky a každý jeden potom dotvoril mosadzným drôtom. „Prepojenie prírodou opracovaných a vyhladených kamienkov s tradičným výtvarným materiálom mosadzou sa mi javilo byť ideálne.“ Dielo je podľa neho tak historizujúce, ako aj súčasné, pokorné aj dynamické, meditatívne i pietne. Do Lučenca ho v piatok popoludní príde odhaliť prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. „Splnila sa mi túžba, chcel som, aby to bol práve on,“ priznal Kalmus. Je veľmi zvedavý, aký prejav si prezident na vernisáž pripraví.  
Kalmus (1)
 

Exteriér by bol riskantný

Lučenec si vybral Kalmus aj napriek tomu, že počas druhej svetovej vojny bol súčasťou Maďarska. „Nakoľko v Lučenci vedeli, že kamienky sú pripravené na nejakú monumentálnejšiu realizáciu, tak ma oslovili a veľmi rýchlo sme sa dohodli,“ povedal Kalmus s tým, že uvažovali aj nad exteriérom - židovským cintorínom v Topoľčanoch - ale to by bolo podľa neho riskantné, pretože Memento je dosť krehké.  
Kalmus (2)
 

Najviac z Piešťan

Kamienky zbieral Kalmus v priebehu dvadsiatich rokov na celom Slovensku, tak ako boli z celého Slovenska obete holokaustu. „Najviac som ich našiel na kamienkovej pláži Prúdy na periférii Piešťan, kam chodím už desiatky rokov,“ skonštatoval Kalmus.   Matej Šulc Foto: archív P. Kalmusa, Veronika Janušková    

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím