Slováci majú príležitosť poslať pohľadnicu, ktorá poletí na hranicu vesmíru
Pohľadnice budú po návrate z vesmíru označené pečiatkou a doručené naspäť odosielateľom na Slovensku.
Obyvatelia Slovenska majú príležitosť poslať do 6. februára 2022 pohľadnicu, ktorá poletí na hranicu vesmíru. Pohľadnice budú pri opätovnom pristátí na Zemi označené pečiatkou „Letelo do vesmíru“, v angličtine Flown to Space a doručené naspäť odosielateľom na Slovensku. Informoval o tom Matej Poliaček z organizácie Space Generation Advisory Council (SGAC), ktorá spolu s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie sa postará o logistiku Vesmírnej pošty na Slovensku. Zároveň podotkol, že Slovensko je prvou európskou krajinou s touto možnosťou.
Záujemcovia na webovej stránke Space generation v podsekcii Vesmírna pošta nájdu predtlačený vzor vesmírnej pohľadnice, ktorý si vytlačia na tvrdý papier. Následne na čistú stranu nakreslia alebo napíšu odpoveď na otázku, prečo Zem potrebuje vesmír. Na druhú stranu uvedú svoju korešpondenčnú adresu a nalepia známku. Pohľadnicu následne vložia do obálky, kde uvedú adresu Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Pohľadnice do vesmíru vynesie vesmírna raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin, ktorá založila v roku nadáciu Club for the Future. Poslaním nadácie je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti STEM – teda vo vede, technológiách, inžinierstve a matematike, a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre. Spoločnosť Blue Origin, ktorá pracuje na vývoji opakovane použiteľných nosných rakiet, založil generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos s víziou, že ľudstvo bude musieť expandovať, skúmať, nájsť nové energetické a materiálne zdroje a presunúť priemyselné odvetvia, ktoré zaťažujú Zem, do vesmíru.
Zdroj: (SITA, ta;adz)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.