Skenovanie prenesie divadlo do virtuálneho sveta
Zaujímavý pohľad na Historickú budovu Štátneho divadla Košice ponúkajú výstupy laserového skenovania, ktoré od februára tohto roka realizoval Ústav geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Laserové skenovanie súvisí s projektom, ktorý spolu s košickými vedcami vypracovali ich kolegovia zo School z Environmental Science and Spatial Informatics CUMT v čínskom meste Sü-čou.
[ad][/ad]Prehliadka divadla z domu
„Skenovanie divadla je jedným z výsledkov memoranda o spolupráci, ktoré Štátne divadlo Košice a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika podpísali v roku 2017. Vedcami získané dáta už čoskoro umožnia predstaviť verejnosti vizualizáciu vybraných priestorov jednej z najkrajších budov v Košiciach vo virtuálnej realite,“ povedal Svjatoslav Dohovič, hovorca Štátneho divadla. Diváci tak budú môcť svoje divadlo „navštíviť“ kedykoľvek z pohodlia domova.
Foto: sdke.skMomentálne spracúvajú dáta
Komplexné laserové skenovanie divadla bolo rozdelené do niekoľkých fáz.
„V prvej fáze sa mapovanie realizovalo vo verejnej časti divadla. Táto časť bola skenovaná s vysokým priestorovým rozlíšením so subcentimetrovou detailnosťou a mračno bodov bolo zafarbené reálnymi farbami. V druhej fáze boli podrobne zoskenované podzemné časti divadla. Išlo o šatne, sklad rekvizít, technické časti a spojovaciu chodbu medzi historickou budovou a administratívnou budovou. Tretia fáza skenovania bola zameraná na neverejnú časť divadla a strechu nad javiskom a hľadiskom. V poslednej fáze bolo oskenovaný exteriér divadla. Pozemným laserový skenovaním vznikla veľmi komplexná databáza, z ktorej je možné odvodiť vysokodetailné a podrobné plány budovy. V súčasnosti prebieha spracovanie dát pre vizualizáciu vybraných priestorov budovy pre virtuálnu realitu,“ priblížil priebeh skenovania Ján Kaňuk, z Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorý spolu s Jozefom Šupinským projekt v gescii profesora Vladimíra Sedláka, technicky zabezpečuje.
Pomáhajú mestu
SmartCity je moderný koncept riadenia a budovania mesta, v ktorom sa uplatňuje prepojenie rozličných senzorov, vedy a digitálnej komunikácie smerujúce k zlepšeniu životného prostredia a života ľudí v meste. Výskumný projekt prináša realizáciu spoločných experimentov, ktorých účelom je zvýšiť presnosť získavania trojrozmerných dát o meste.
„Napriek odlišnej veľkosti záujmového územia obidvoch partnerov (Sü-čou, 10 mil. obyvateľov a Košice 0,24 mil. obyvateľov), mestské prostredie čelí bez ohľadu na geografickú mierku podobným výzvam a trápia ho podobné problémy, ako napríklad prehrievanie mesta, povodne, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a obnova zelene. Ich riešenie preukážeme v aplikačnej fáze spoločného výskumu uplatnením našich modelov pre výpočet teploty povrchu, bleskových povodní alebo solárneho potenciálu,“ informuje o projekte webstránka Ústavu geografie UPJŠ.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Symboly kosáka a kladiva na Námestí osloboditeľov v Košiciach sú neoddeliteľnou súčasťou histórie mesta už desaťročia. Ich prítomnosť však dlhodobo vyvoláva rozporuplné názory. Nedávno sa opäť ozvali hlasy, ktoré tvrdia, že väčšina obyvateľov mesta by si priala ich odstránenie. Ide o symboly minulého režimu, ktoré podľa niektorých nepatria do modernej mestskej panorámy. Na druhej strane však zaznievajú názory, že ide o historické pamiatky, ktoré by mali byť zachované ako pripomienka minulosti.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.