22. marec – Svetový deň vody. Zanalyzovali ste si už vašu vodu zo studne?
Voda je pre náš organizmus nesmierne potrebná. Tvorí 70 % ľudského tela, preto je znepokojujúce, že až 785 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode, vrátane 144 miliónov ľudí, ktorí sú odkázaní na povrchovú vodu. Predpokladá sa, že do roku 2025 bude polovica svetovej populácie žiť v oblastiach, kde jej bude nedostatok.
Prečo je pre nás dôležitá podzemná voda?
Takmer všetka tekutá sladká voda je práve podzemná voda. Bez nej by život nebol možný. Hrozbami pre jej kvalitu je prirodzená kontaminácia alebo zdroje kontaminantov (využívanie pôdy alebo inej ľudskej činnosti) – buď urbanizáciou, rastom populácie, zmenou klímy atď. Jej nadmerné využívanie môže spôsobiť vyčerpanie zdrojov.
Ako vieme pomôcť?
Viete pomôcť kedykoľvek a kdekoľvek, len si stačí zobrať pracovné rukavice a vrecia na odpad. Ak nechcete pomáhať zvlášť, sú aj rôzne organizácie, do ktorých sa môžete zapojiť a môžete prispieť osobne alebo aj finančne: Nenechajme to plavat, za živé rieky.
Analýza vody
Dusičnany a dusitany sú najčastejšie prekročené chemické ukazovatele v pitnej vode, z hľadiska bezpečnosti nie sú bezpečné najmä pre deti. Pitná voda musí byť preto zdravotne bezpečná.
Pokiaľ chcete zistiť kvalitu pitnej vody, môžete tak urobiť v Košiciach celoročne v čase od 08:00 – do 14:00. Odoberanie a analýza vzoriek je však určená pre obyvateľov, ktorí disponujú vlastnou studňou a teda nepoužívajú verejný vodovod.
Postup ako odobrať vzorku vody:
- „Odoberajte len vzorky vody z vlastných studní, nie z verejného vodovodu.
- Vzorky treba odoberať v deň vyšetrenia, nenechávajte vodu dlho stáť.
- Pred odberom vzorky nechajte vodu tiecť cca 2 – 3 minúty, aby sa odstránila všetka stojaca voda v potrubí.
- Minimálny objem na analýzu je 0,2 litra, ideálne je preto použiť čistú pollitrovú PET fľašu.
- Fľašu dostatočne prepláchnite odoberanou vodou, naplňte ju vzorkou vody a dobre uzavrite.
- Fľašu označte štítkom s údajmi o odbernom mieste – uveďte, či ide o kopanú, vŕtanú studňu a uveďte adresu, na ktorej sa nachádza.
- Prineste vzorku vody na vyšetrenie čo najskôr po odbere vody do budovy príslušného RÚVZ, ktorý ponúka možnosť vyšetrenia vzorky,“ uviedol UVZSR na webe.
(AP)
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.