6 mýtov o britskej kráľovskej rodine
Bizarné, zábavné, hlúpe a miestami aj strašidelné. Aj také vedia byť mýty o kráľovskej britskej rodine. Mnohým z nich dokonca viacero ľudí uverilo. Dnes sa na niektoré z nich pozrieme.
1. Cesta pred Buckinghanským palácom bola určená ako núdzová pristávacia dráha
Kráľovská rodina berie svoju bezpečnosť vážne, to však neznamená, že každý priestor v okolí paláca má nejaké vedľajšie využitie. Podľa tejto teórie, cesta, ktorá vedie k Buckinghamskému palácu, bola určená ako pristávacia dráha. V prípade núdze by tak mohla byť kráľovská rodina evakuovaná lietadlom. Nápad je to síce zaujímavý, lenže cesta vedúca k palácu je na pristátie akéhokoľvek lietadla príliš krátka a po bokoch sú budovy, ktoré by vzletu prekážali. Na druhú stranu helikoptéry môžu, a aj pristávajú na trávniku v blízkosti paláca.
2. Kráľovná Alžbeta I. bola muž
Kráľovná Alžbeta I., taktiež prezývaná aj panenská kráľovná, je považovaná za jednu z najlepších vodkýň Anglicka. Práve kvôli jej silným vodcovským schopnostiam si niektorí mysleli, že Alžbeta musela byť skrytým mužom. S týmto mýtom prišiel pán Bram Stoker, autor Drakulu. Pán Stoker veril, že Elizabeth počas jej detstva poslali na vidiek, aby unikla moru. Mladá princezná však vraj ochorela a zomrela. Keď ju mal prísť navštíviť kráľ Henrich VIII, princeznine opatrovateľky ju mali nahradiť rovnako starým dieťaťom, len aby nenahnevali kráľa.
3. Kráľovná nemá v skutočnosti žiadnu moc
Spojené kráľovstvo síce funguje ako parlamentná demokracia, to ale neznamená, že panovník nemá žiadnu moc. V čase krízy by kráľovná mohla vyhlásiť vojnu, vymenúva taktiež predsedu vlády po voľbách alebo demisii.
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.