Aj so spánkom sa spája nejedna fóbia. Trpíte ňou práve vy?
Venovali sme sa už viacerým fóbiám, niektoré z nich patria medzi celkom bežné a iné sú naopak svojské či zvláštne. Príčiny a symptómy sú naozaj rôzne, no množstvo fóbií sa spája s nepríjemným zážitkom z minulosti. V tomto článku sa dočítate o samotnom strachu zo spánku, ale aj snov.
Hypnofóbia
Iracionálny strach zo zaspávania alebo spánku samotného sa nazýva hypnofóbia. Ak pred spaním pociťujete úzkosť, je pravdepodobné, že aj vy touto fóbiou trpíte. Spánok je pre život jedna z najpodstatnejších vecí, a preto hypnofóbia patrí medzi nielen nepríjemné, ale dokonca aj nebezpečné fóbie. Najdlhšie vydržal človek bez spánku 11 dní. Pre telo je to však veľmi nebezpečné. Ak teda spôsobuje hypnofóbia u vás nespavosť, treba zvážiť vyhľadanie odbornej pomoci. Častým dôvodom tejto fóbie je práve to, že sa cítite počas spánku bezmocní, a teda nemáte kontrolu nad svojim telom ani mysľou.
Oneirofóbia
S hypnofóbiou sa veľmi úzko spája aj fóbia zo snov. Ak sa bojíte snívať, možno patríte medzi ľudí, ktorí majú oneirofóbiu. Názov pochádza z gréčtiny, kde slovo oneiro znamená sen. Dôvodom tejto fóbie sú často opakujúce sa zlé sny či nočné mory. Niektorí sa môžu báť zaspávať práve kvôli strachu, že sa im znovu bude snívať niečo zlé. Nechcú opakovane zažívať rovnaký pocit. Medzi príznaky oinerofóbie patrí napríklad rýchle búšenie srdca či sťažené dýchanie.
K týmto typom fóbií môže patriť aj insomnia, čo predstavuje chorobnú nespavosť. Človek s insomniou ťažko zaspáva, často sa budí a ráno vstáva zvyčajne skoro. Medzi príčiny insomnie patrí nielen stres, ale aj psychické poruchy, ako napríklad depresie. Spánok je pre správne fungovanie tela dôležitý, a preto záleží na jeho kvalite.
(VT)
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.