03.03.17

Ako známe Košičanky oslavujú MDŽ

Foto: shutterstock

Medzinárodný deň žien (MDŽ), teda 8. marec, si mnohí spájajú s bývalým režimom, v ktorom tento sviatok slúžil ako nástroj propagandy. Jeho skutočný príbeh, a nie ten komunistický, však pozná málokto. V tento deň je potrebné si pripomenúť, aké sú ženy odvážne a silné. My sme sa opýtali známych Košičaniek, ako si na tento sviatok spomínajú, či ho oslavujú aj dnes a či vôbec poznajú jeho históriu.

Zájdime do minulosti

MDŽ je pripomienkou dlhodobého úsilia žien o rovnoprávnosť. Myšlienka oslavovať deň žien vznikla v Kodani na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910. Ženy v  tom čase bojovali za skrátenie desaťhodinového pracovného času, proti zlým pracovným podmienkam a nízkym mzdám. Samotný dátum 8. marec bol stanovený na počesť štrajku  40-tisíc newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Na Slovensku ho oslavujeme od roku 1921.

Dana Košická, herečka Vnímala som tento deň ako taký socialistický folklór. Revolučné odborové hnutie, tulipány, karafiáty, dezert, a, samozrejme, výborný dôvod na opíjanie sa mužskej časti osadenstva. Priznám sa, že som presne nevedela, ako tento sviatok vznikol, ale keďže to bol sviatok, ktorý uznávali komunisti, tak som tušila, že to musí nejako súvisieť s robotníckou triedou, v tomto prípade so vzburou newyorských krajčírok. Je príjemné niečo oslavovať a zvlášť, keď je to žena. Na mňa z oslavovania tohto dňa dýcha taká príjemná nostalgia. Pripomenutie, že ženy by mali zostať ženami, so všetkým, čo k tomu patrí. Kvetmi, nehou, jemnosťou, láskou. Za seba - nech žije MDŽ!

Dana Košická, herečka

Vnímala som tento deň ako taký socialistický folklór. Revolučné odborové hnutie, tulipány, karafiáty, dezert, a, samozrejme, výborný dôvod na opíjanie sa mužskej časti osadenstva. Priznám sa, že som presne nevedela, ako tento sviatok vznikol, ale keďže to bol sviatok, ktorý uznávali komunisti, tak som tušila, že to musí nejako súvisieť s robotníckou triedou, v tomto prípade so vzburou newyorských krajčírok. Je príjemné niečo oslavovať a zvlášť, keď je to žena. Na mňa z oslavovania tohto dňa dýcha taká príjemná nostalgia. Pripomenutie, že ženy by mali zostať ženami, so všetkým, čo k tomu patrí. Kvetmi, nehou, jemnosťou, láskou. Za seba - nech žije MDŽ!

Jitka Klett, módna návrhárka Z detstva si pamätám na to, že nám môj otecko vždy priniesol v tento deň kvietky. Boli sme tri ženy a vždy nás doma čakali tri kytičky. Dnes nezáleží, v ktorej krajine sa práve nachádzam, keďže je tento sviatok medzinárodný a reprezentuje práva žien na celej planéte. Pripomeniem si ho v prítomnosti tých žien, ktoré ma práve obklopujú. Viem, že tento sviatok nie je symbolom komunistického režimu, ale jeho podstata je oveľa hlbšia. Upozorňuje na boj žien za svoje práva a tiež za občiansku a politickú rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami na celom svete.

Jitka Klett, módna návrhárka

Z detstva si pamätám na to, že nám môj otecko vždy priniesol v tento deň kvietky. Boli sme tri ženy a vždy nás doma čakali tri kytičky. Dnes nezáleží, v ktorej krajine sa práve nachádzam, keďže je tento sviatok medzinárodný a reprezentuje práva žien na celej planéte. Pripomeniem si ho v prítomnosti tých žien, ktoré ma práve obklopujú. Viem, že tento sviatok nie je symbolom komunistického režimu, ale jeho podstata je oveľa hlbšia. Upozorňuje na boj žien za svoje práva a tiež za občiansku a politickú rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami na celom svete.

Sisa Féher, speváčka Jednoznačne tento deň neignorujem, avšak oslava bude asi silné slovo. Prijímam gratulácie, kytice i papierové karafiáty a vymieňam si priania so ženami, ktoré sú mi blízke. Odkedy tento sviatok registrujem, nemám pocit, že by sa nejako závažne menil. Karafiáty a gerbery, milé slová a pusy na líčko od solídnych mužov. Viem, že vznikol na základe demonštrácie žien za volebné právo a určite je opodstatnený a mal by sa zachovať, pretože reprezentuje veľa vybojovaného.

Sisa Féher, speváčka

Jednoznačne tento deň neignorujem, avšak oslava bude asi silné slovo. Prijímam gratulácie, kytice i papierové karafiáty a vymieňam si priania so ženami, ktoré sú mi blízke. Odkedy tento sviatok registrujem, nemám pocit, že by sa nejako závažne menil. Karafiáty a gerbery, milé slová a pusy na líčko od solídnych mužov. Viem, že vznikol na základe demonštrácie žien za volebné právo a určite je opodstatnený a mal by sa zachovať, pretože reprezentuje veľa vybojovaného.

Ľuba Blaškovičová, herečka Keď sa povie MDŽ, okamžite sa mi vybaví červený karafiát s jedným kusom asparágusu, na ktorý som odstála trojhodinový rad na bratislavskom centrálnom trhovisku. Keď som prišla do Košíc, v divadle sme boli skvelá partia a oslavy MDŽ boli naozaj príjemné, bolo to také priateľské posedenie. Zmysel toho sviatku som si veľmi dlho neuvedomovala, až keď k nám začali prichádzať tie všetky západné sviatky, ktoré sme doteraz neoslavovali, tak som si hovorila, že je škoda tých sviatkov, ktoré tu boli (1. máj, MDŽ a pod.). Na 8. marec nikdy nezabudnem zavolať svojej maminke, popriať jej všetko dobré či poslať srdiečko. Je to predsa sviatok žien, aj keď ho predtým oslavovali viac chlapi. Nemali by sme zabúdať, prečo ten sviatok je a istým spôsobom si ho pripomenúť a uctiť. Dnes blahoželám k MDŽ aj svojim dcéram a všetkým babám, ktoré stretnem. Vytešujeme sa, že si to zaslúžime. Keby sme mali nejaký babský sviatok aj každý tretí deň, tak si ho zaslúžime.

Ľuba Blaškovičová, herečka

Keď sa povie MDŽ, okamžite sa mi vybaví červený karafiát s jedným kusom asparágusu, na ktorý som odstála trojhodinový rad na bratislavskom centrálnom trhovisku. Keď som prišla do Košíc, v divadle sme boli skvelá partia a oslavy MDŽ boli naozaj príjemné, bolo to také priateľské posedenie. Zmysel toho sviatku som si veľmi dlho neuvedomovala, až keď k nám začali prichádzať tie všetky západné sviatky, ktoré sme doteraz neoslavovali, tak som si hovorila, že je škoda tých sviatkov, ktoré tu boli (1. máj, MDŽ a pod.). Na 8. marec nikdy nezabudnem zavolať svojej maminke, popriať jej všetko dobré či poslať srdiečko. Je to predsa sviatok žien, aj keď ho predtým oslavovali viac chlapi. Nemali by sme zabúdať, prečo ten sviatok je a istým spôsobom si ho pripomenúť a uctiť. Dnes blahoželám k MDŽ aj svojim dcéram a všetkým babám, ktoré stretnem. Vytešujeme sa, že si to zaslúžime. Keby sme mali nejaký babský sviatok aj každý tretí deň, tak si ho zaslúžime.

  Ariadna Vendelová, vzdušná akrobatka Neoslavujem ho nijak výnimočne. Vnútorne si však pripomeniem a prejavím úctu k ženám, mojim blízkym, ženám vo všeobecnosti a v neposlednom rade žene vo mne. Moje najbližšie okolie je ladené tak, že cíti úctu k žene každý všedný deň. A tak by to aj malo byť. MDŽ je možno kulmináciou tejto energie, tohto zámeru, alebo pripomienka pre tých, ktorí zabudli. Až do čias mojej dospelosti sa mi spája MDŽ s mojou mamou a pani učiteľkami v škole či v tanečnom súbore. Nepoznám pravý pôvod tohto sviatku, ale rada si predstavím rôzne inšpiratívne podnety k jeho vzniku. Určite by mala oslava žien zotrvať aj naďalej. Skúsme však túto oslavu žien (ale i mužov) preniesť aj na zvyšných 364 dní v roku.

Ariadna Vendelová, vzdušná akrobatka

Neoslavujem ho nijak výnimočne. Vnútorne si však pripomeniem a prejavím úctu k ženám, mojim blízkym, ženám vo všeobecnosti a v neposlednom rade žene vo mne. Moje najbližšie okolie je ladené tak, že cíti úctu k žene každý všedný deň. A tak by to aj malo byť. MDŽ je možno kulmináciou tejto energie, tohto zámeru, alebo pripomienka pre tých, ktorí zabudli. Až do čias mojej dospelosti sa mi spája MDŽ s mojou mamou a pani učiteľkami v škole či v tanečnom súbore. Nepoznám pravý pôvod tohto sviatku, ale rada si predstavím rôzne inšpiratívne podnety k jeho vzniku. Určite by mala oslava žien zotrvať aj naďalej. Skúsme však túto oslavu žien (ale i mužov) preniesť aj na zvyšných 364 dní v roku.

Lýdia Vargová
Foto: archív KD, shutterstock

Čítajte viac: zeny sviatky

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím