Antik Telecom chce aj bicykle
Hosťom poslednej relácie Pod kožu televízie KOŠICE:DNES bol generálny riaditeľ a majiteľ Antik Telecom Igor Kolla, ktorý sa so šéfredaktorom mediálneho domu Dušanom Karolyim rozprával o ich novej aktivite – zdieľaní bicyklov v Košiciach.
Antik Telecom je síce internetový a telekomunikačný operátor, ale, ako hovorí riaditeľ, zdieľanie bicyklov nie je len o bicyklovaní v meste. „Je to súčasť už asi dvojročného projektu Smart city, ktorého divízia sa venuje hromadnej preprave a naša spoločnosť už dlhodobejšie rieši platformu nabíjacích staníc pre mesto, čoho je bike sharing súčasťou.
Spolupráca aj s mestom
Spoločnosť Antik pôsobí v 28 mestách a v Košiciach uvažuje s nasadením 800 bicyklov. Prostredníctvom aplikácie umožňuje požičanie, zaplatenie aj lokalizáciu tohto dopravného prostriedku. „Rátame s výstavbou 200 soft stanovíšť, ktoré sú určené na vrátenie bicyklov.”
Podľa I. Kollu by sa projekt mohol spustiť v máji budúceho roku a potrebuje aj príspevok mesta v hodnote 50-tisíc eur ročne. „Celý projekt je oveľa drahší, naša investícia je zhruba 600-tisíc a ročné náklady asi 100-tisíc eur.”
Až dvetisíc bicyklov
Igor Kolla priniesol nápad z Číny, kde už dlhšie pracuje. Tam vláda, aby riešila dopravu, investovala do bike sharingu. „Najprv tam boli vytvorené fixné stanice, ale neskôr sa ukázalo, že to nie je vyhovujúce. V celom systéme musí byť dostatočná kapacita bicyklov, preto rátame s tým, že pre Košice by ich bolo potrebných dvetisíc.”
V meste by mali byť veľké stanovištia, napríklad na železničnej stanici, a tiež menšie, soft stanovištia, by si mohli vyžiadať rôzni podnikatelia alebo firmy. Napríklad kiná, väčšie organizácie či obchodné centrá. Stanovište bude mať na starosti vždy určená osoba.
[ad][/ad]Iné projekty nie sú prekážkou
Projekt rieši firma Antik už dávnejšie. „Mestu sme to predstavili pred polrokom a stretli sme sa s pozitívnou odozvou. Dosť nás však prekvapilo, že na magistráte riešia aj iné projekty. Na druhej strane budem rád, ak sa niečo dobré pre košickú dopravu aj v tomto smere urobí. Technicky nie je žiadna prekážka, aby fungovalo viacero projektov.”
Jednoduchá záležitosť
Bike sharing funguje jednoducho. Pomocou aplikácie si záujemca nájde voľný bicykel, oscanuje QR kód a môže ho použiť. „Občania by si mali vypestovať vzťah k službe a verím, že bicykle budú používať, akoby boli ich vlastné a nebudú ich nechávať iba tak, ledabolo. Na druhej strane, ak si to situácia vyžiada, pokojne ho môžu nechať len tak kdesi opretý. Služba ho v priebehu dvanástich hodín presunie na stanovisko.“
Depozit 50 eur
Platiť sa bude dať cez sms a zákazníci spoločnosti Antik budú môcť platiť aj prostredníctvom faktúry. Je ale potrebné zaplatiť depozit 50 eur. „Prvá polhodina jazdy bude zadarmo,“ hovorí I. Kolla a dodáva, že je to služba v prospech obyvateľov a nie prioritne zárobková činnosť spoločnosti. „Tiež bude možné predplatiť si bicykel na celý mesiac za 10 eur.“
Návratnosť podľa vyjadrenia majiteľa Antiku je v tomto projekte dosť dlhá. „Ale aj keď sme budovali internet v meste, tiež to bolo náročné. Veríme, že odhadom sa naša investícia vráti do dvoch rokov. Čerpanie z reklamy nepovažujeme za strategickú vec, ale takéto príjmy nám určite pomôžu.“
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.