02.12.17

Betlehemskí pastieri opäť v Košiciach

FOTO: Veronika Janušková

Hry a piesne betlehemských pastierov zo Slovenska, Rumunska a Maďarska budú počas víkendu (2.-3.12.) znieť v Košiciach a obci Janík v okrese Košice - okolie. Už 16. ročník Medzinárodného stretnutia betlehemských pastierov organizuje Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria.

K vianočným zvykom vo všetkých krajinách Karpatského oblúka neodmysliteľne patria tzv. jasličkári. Podľa organizátorov však každá obec, kraj a národ majú v hraní betlehemskej scénky svoje originálne a jedinečné prvky. Diváci tak môžu sledovať, v čom sa líšia a v čom sú spoločné. V sobotu o 19.00 odštartuje medzinárodné stretnutie galaprogram v košickom Divadle Thália. Okrem betlehemských pastierov z maďarskej obce Gencsapáti, rumunskej obce Gheorghieni a slovenských obcí Janík a Detvianska Huta sa predstaví aj komorný folklórny súbor Szőttes, citarová skupina Fabotó a hudobná skupina Palatka.

V Janíku sa podujatie začne v nedeľu o 10.30 h v miestnom kostole ekumenickou bohoslužbou a pokračuje pochodom betlehemcov cez obec. O 14.00 h predstavia svoj sviatočný program kolektívy zo slovenských obcí Janík, Hosťovce, Turnianska Nová Ves a Detvianska Huta. Z Maďarska zavítajú súbory z obcí Gencsapáti, Fűzér, Hatvan a Ópály, a zo Sedmohradska nositelia tradícií z obce Gheorghieni. V Janíku svedomito budujú tradíciu betlehemských hier už 16. rok. Vzácnosť miestneho betlehemu spočíva v odovzdávaní tejto tradície z pokolenia na pokolenie. Nezískala divadelnú podobu ako v mnohých obciach, kde hru nacvičujú ľudovoumelecké spolky.

Betlehemskí pastieri s anjelom sa objavujú cez vianočné obdobie v obci a navštívia každý dom, aby zvestovali narodenie Ježiša. „Z nášho pohľadu je mimoriadne dôležité, aby tradícia betlehemských pastierov bola v regióne údolia Bodvy a Rudohoria stále živá," uviedol riaditeľ Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria Michal Kupec.

(TASR)

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím