Čaje, ktoré nielen zahrejú ale aj pomôžu
Čaj môžeme vnímať ako druhý najobľúbenejší nápoj po káve. Tento nápoj vie zahriať počas studených dní, uvoľniť telo, ale aj zlepšiť náladu. Existuje niekoľko stoviek druhov čaju, pričom mnohé z nich sa v domácnostiach používajú ako prírodné liečivá.

Spánok – Kamilkový čaj
Kamilkový čaj je skvelý, pokiaľ máte večer problémy so zaspávaním. Jedným z dôvodov je, že neobsahuje kofeín a má jemné sedatívne účinky. Dokáže upokojiť celé telo a nervový systém. Kamilkový čaj totiž obsahuje látky, ktoré sa viažu na určité receptory v mozgu, a tým vyvolávajú únavu. Zlepšuje aj celkovú kvalitu spánku. Po zobudení sa cítite oddýchnutejší a uvoľnene. Odporúča sa ho piť tak 45 minút predtým, ako pôjdete spať.
Stres – Levanduľový čaj
Okrem levanduľových vôní a olejov má aj levanduľový čaj rovnako upokojujúce účinky. Sú výborné na uvoľnenie, pokiaľ ste pod stresom, pretože pomáhajú upokojiť svalstvo a tíšiť nervy. Rovnako pomáhajú pri bolestiach hlavy, migrénach alebo nespavosti.
Krvný tlak a prekrvenie – Rooibos
Mnohí ho nepovažujú za “pravý čaj“, ale jeho chuť, príprava a účinky si zaslúžia pozornosť. Obsahuje minerály ako kalcium, železo, horčík, zinok a vitamín C. Čaje rooibos rovnako neobsahujú kofeín, ale veľké množstvo antioxidantov a flavonoidov. Tie chránia výstelky ciev a pôsobia protizápalovo a protialergicky. Flavonoidy efektívne znižujú vysoký krvný tlak a zlepšujú prekrvenie.

Trávenie – Mätový čaj
Už stáročia známy a obľúbený mätový čaj podporuje chuť do jedla a dokáže aj uľahčiť trávenie. Rovnako pomáha aj pri problémoch ako je nadúvanie, tráviace ťažkosti a plynatosť. Mätový čaj totižto podporuje prirodzenú tvorbu žalúdočných kyselín, chráni žalúdok, žlčník a črevá.
Menštruačné bolesti – Rebríček Obyčajný
Veľa z nás pozná rebríček obyčajný aj pod názvom myší chvost. Táto rastlinka patrí medzí najstaršie liečivé bylinky. Čaj sa pripravuje zo sušeného rebríčka, má horkastú chuť a je bohatý na rôzne liečivé účinky. Patrí k nim aj pomoc so ženskými zdravotnými problémami. Myší chvostík zmierňuje menštruačné kŕče, bolesti v podbrušku a pomáha aj pri nepravidelnej menštruácii. Tento čaj okrem iného znižuje krvný tlak, preto by ste mali byť pri jeho konzumácii opatrný. Pokiaľ ale preferujete sladké čaje, výborným pomocníkom, najmä pri menštruačných kŕčoch, je aj čaj z Maliníka obyčajného. Tento čaj sa pripravuje z listov lesných malín.
(SK)
Odporúčané články

Pripravte si tradičné slovenské jedlo, ktoré nechýba na žiadnom sviatočnom stole ani v nedeľnom obedovom menu. Krok za krokom vám ukážeme, ako dosiahnuť dokonalý vyprážaný bravčový rezeň so studeným zemiakovým šalátom, ktorý chutí presne tak, ako si ho pamätáte z detstva.

Šúľance s makom patria medzi klasické domáce dezerty, ktoré si získali obľubu v slovenskej kuchyni. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to – nadýchané zemiakové cesto, lahodná maková posýpka a voňavé maslo vytvárajú dokonalú kombináciu chutí.

V jarných a letných mesiacoch budú po slovenských cestách opäť jazdiť špeciálne autá, ktoré budú zachytávať panoramatické snímky pre službu Street View.