Čiastočné zatmenie slnka uvidíme tento piatok
Zatmenie slnka je veľmi zaujímavý a príťažlivý astronomický úkaz. Týka sa zdanlivo najväčšieho a najjasnejšieho telesa na oblohe. Pozorovali ho už naši dávni predkovia a je isté, že ho budú môcť pozorovať ešte aj ďalšie ľudské generácie.
Takéto vesmírne divadlo sleduje asi každý, ale viete, čo sa vlastne bude 20. marca tohto roku diať? Oslovili sme košického odborníka, pracovníka planetária v Centre voľného času Ing. Petra Kaňuka, aby nám povedal niečo viac.
Čo je to zatmenie Slnka?
“Zatmenia Slnka patria medzi úchvatné astronomické úkazy. Ľudia, ktorí vidia na vlastné oči úplné slnečné zatmenie, prežívajú nebeské divadelné predstavenie. Aktérmi sú Slnko a Mesiac, ktorý ho na oblohe zakrýva. Tí, ktorí nie sú na zemeguli presne na mieste, ktoré zasiahne celý tieň Mesiaca, ale na mieste zasiahnutom polotieňom, majú možnosť vidieť len čiastočné zatmenie Slnka.”
Kedy a kde bude viditeľné?
“Úplné zatmenie Slnka nastane 20. marca 2015, bude pozorovateľné v dopoludňajších hodinách. Pás úplného zatmenia – známy aj ako pás totality – bude prechádzať severným Atlantikom, Faerskými ostrovmi a Špicbergami. Práve na tieto súostrovia vyrážajú pozorovatelia, mimochodom aj z Košíc, ktorí dúfajú, že počasie sa vydarí a úkaz si užijú, prípadne vyfotografujú.
U nás v Košiciach bude spomínané zatmenie za jasného počasia viditeľné ako čiastočné s pomerne veľkou maximálnou fázou. Začne sa o 9.44 hod. Maximálna fáza nastane o 10.53, počas ktorej bude zakrytých 66 percent slnečného disku. Koniec zatmenia nastane o 12.04 hod.”
Zatmenia v histórii a budúcnosti
“Zatmenia Slnka v minulosti väčšinou prinášali ohromenie a strach. Často boli zneužité na ovládanie más ľudí alebo aspoň na ich napomínanie a zastrašovanie zo strany panovníkov, ktorí sa často nechávali uctievať ako bohovia žijúci na zemi. Báje a povesti nás dodnes informujú, aké boli predstavy o tom, že významné svetlo (Slnko) požiera obrovský drak, plaz či iná príšera, ktorá si to napokon vždy rozmyslí a vypľuje ich.
Medzi povinnosti vtedajších hvezdárov patrilo informovanie panovníkov o blížiacom sa alebo začínajúcom zatmení, aby sa dali uskutočniť správne opatrenia. Ľudia sa väčšinou modlili, kajali, aby si príšeru udobrili alebo robili rámus, aby ju zahnali. Zo starej Číny je známy príbeh dvoch hvezdárov, ktorí zanedbali svoje povinnosti a o zatmení Slnka neinformovali, za čo ich stihol krutý trest smrti.
Ľudia postupne spoznali príčinu zatmenia. Naučili sa ich na základe dlhých radov pozorovaní východov a západov Slnka a Mesiaca vypočítať dopredu. Perióda, počas ktorej sa opakuje postupnosť 41 zatmení Slnka a 29 zatmení Mesiaca, sa nazýva saros. Trvá 18 rokov a 11 dní. Poznali ju už starí Chaldejci od 6. storočia pred naším letopočtom.
Dnes pozorovanie z vedeckého hľadiska ponúka možnosť študovať slnečnú chromosféru a korónu.”
Úplné zatmenie
Ak chceme počas svojho života vidieť úplné zatmenie Slnka, musíme za úkazom cestovať. Často aj na veľkú vzdialenosť. Napríklad do Egypta, kde si pri pyramídach môžeme 2. augusta 2027 vychutnať jedno z najdlhších úplných zatmení. Trvať bude viac ako 6 minút. Pre budúcich školákov dobrý tip na prázdniny.
A čo v Košiciach? Posledné čiastočné zatmenie Slnka sa dalo odtiaľ pozorovať 4. januára 2011. Počasie však nevyšlo. Necelý rok predtým 15. januára 2010 v ranných hodinách sa dalo pri východe Slnka pozorovať zatmenie s veľmi malou fázou. Dúfajme, že počasie 20. marca vyjde. Najbližšie čiastočné zatmenie po roku 2015 bude z Košíc viditeľné až 10. júna 2021. Najbližšie úplné si vychutnajú naši potomkovia až 7. októbra 2135.
Ako sa pozoruje?
“Pozor na zrak! Bezpečné pozorovanie úkazu je možné pomocou ďalekohľadu vybaveného vhodným filtrom alebo metódou projekcie. Aj pri pozorovaní voľným okom je nutné použiť ako filter fóliu Baader AstroSolar, fóliové okuliare alebo zváračské sklá. V žiadnom prípade nie diskety alebo zadymené sklíčka. Pri nedodržaní bezpečnosti hrozí poškodenie zraku až slepota.”
Kde sa dá pozorovať?
“V Centre voľného času na Popradskej 86 v Košiciach sa na čiastočne zakrytý slnečný disk môžete pozrieť rôznymi metódami a ďalekohľadmi vrátane chromosférického ďalekohľadu značky Lunt. Pozorovanie sa uskutoční v priestore za budovou CVČ na novej terase a na trávniku. V planetáriu si môžete okrem informácií o zatmeniach pozrieť filmy o zatmeniach a simuláciu zatmenia. Možno sa podarí prostredníctvom internetu sprostredkovať aj úplné zatmenie z pásu úplného zatmenia. Premietanie v planetáriu sa uskutoční aj v prípade zamračenej oblohy.”
Foto: TASR
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.