Človek zje počas mesiaca mikroplasty vo veľkosti zubnej kefky
Počas jedného mesiaca zje človek asi 2-tisíc mikročastíc plastov, čo predstavuje veľkosť približne jednej zubnej kefky. Za jeden týždeň teda skonzumuje plasty vo veľkosti kreditnej karty.
Vyplýva to zo štúdie vedcov z austrálskej Univerzity v Newcastle, ktorú pripravili pre Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Hlavným zdrojom plastov ľudskom tele je voda z kohútika, ale aj balená vo fľašiach. Fond preto žiada politických lídrov, aby prijali globálnu dohodu s cieľom znížiť množstvo plastov v prírode.
[article slug=”od-roku-2022-sa-mali-zalohovat-pet-fase-plechovky”][/article]Celosvetový problém
Problém mikroplastov a hromadenia plastového odpadu neobchádza ani Slovensko.
„Prvým krokom k riešeniu je znížiť množstvo plastového odpadu v prírode. Vítame preto rozhodnutie slovenskej vlády prijať návrh zákona o zálohovaní plastových obalov a veríme, že nájde podporu i v parlamente. Dobrým krokom je deklarácia Slovenska presadiť tento zákaz používania niektorých jednorazových výrokov o polroka skôr, ako vyžaduje Európska únia (EÚ),“ mieni riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Vedci upozorňujú, že ide o celosvetový problém. Zaznamenali veľké regionálne rozdiely – napríklad vo vode, ktorú konzumuje priemerný obyvateľ USA, je dvojnásobné množstvo plastov než vo vode, ktorú konzumuje Európan. Pokiaľ ide o jedlo, zdrojom je najmä pivo, soľ a morské mäkkýše.
[ad][/ad]Zvyšky plastov v každom ľudskom tele
Riaditeľ WWF International Marco Lambertini tvrdí, že plastový odpad nezabíja len život v moriach, ale zvyšky plastov sú v každom ľudskom organizme. „Nemáme šancu uniknúť. Mikroplasty sú súčasťou nášho jedálnička. Čelíme plastovej kríze a svet potrebuje spojiť sily pri jej riešení,“ povedal s tým, že by preto mali okamžite konať nielen vlády, ale aj firmy a samotní konzumenti.
WWF poukázal aj na to, že vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu. V roku 2016 bolo vyrobených na svete 396 miliónov ton nových plastov, čo predstavuje 53 kilogramov na každého obyvateľa.
Kampaňou „Koniec plastom v prírode/No Plastic in Nature“ vyzýva fond svetových lídrov práve k tomu, aby prijali globálnu dohodu o znižovaní plastového odpadu. Do petície sa môžu zapojiť aj bežní občania.
[radio_podcast slug=”aktivista-ochranar-prirody-marek-chomist-o-projektoch-v-ugande”][/radio_podcast] [ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.