Čo robiť s elektroodpadom?

Máte doma zbytočné množstvo batérií, nefunčkných elektrospotrebičov a neviete sa ich zbaviť? Batérie, elektrické spotrebiče a žiarivky nepatria do zmesového komunálneho odpadu. Tento elektroodpad vyžaduje likvidáciu za špeciálnych podmienok, pretože môže obsahovať nebezpečné jedovaté látky: olovo (Pb), kadmium (Cd), ortuť (Hg) alebo lítium (Li). Odovzdaním takéhoto odpadu do špeciálnych kontajnerov pomáhate ochrániť životné prostredie.
Elektroodpady a batérie sa nezbierajú tradičným spôsobom, vhadzovaním do „farebných“ kontajnerov, naopak, musíte ich odovzdať na takzvaných miestach spätného zberu: na poštách, úradoch, v školách, v obchodoch s elektrospotrebičmi či administratívnych budovách.
Čo je elektroodpad?
Vedeli ste, čo všetko patrí do elektroodpadu? Patria sem: elektrické a elektronické prístroje a zariadenia – televízory, rádiá, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, videá, diskmany, digitálne hodinky, gameboye, variče, ohrievače, kávovary, práčky, elektromotory, ručné elektrické náradie, žiarivky, baterky (vybité batérie, alkalické články, niklovo-kadmiové akumulátory, batérie z hodiniek, autobatérie) a pod.
Prečo je zakázané vhadzovať elektroodpad do koša?
Elektroodpad veľmi poškodzuje prírodu a našu planétu. Elektroodpad vyhodený na skládke sa začína rozkladať a otravuje pôdu. Pri rozklade jedna batéria znečistí 20 metrov štvorcových pôdy. Škody sa uskutočňujú prostredníctvom ťažkých kovov. Škodlivé látky, ktoré prenikajú do pôdy, vstupujú do podzemných vôd a odtiaľ sa voda dostáva do riek. A batérie pri spaľovaní uvoľňujú špecifické plyny, oxidy, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie ľudí. Tieto jedovaté látky vstupujú do oblakov a potom tieto chemikálie dopadajú na zem vo forme dažďa alebo iných zrážok.
Kde v Košiciach môžete odovzdať elektroodpad?
Spoločnosť KOSIT a.s. od 1. marca 2022 prevádzkuje pre obyvateľov mesta Košice 5 zberných dvorov – na Magnezitárskej ul., na Popradskej ul., Pri bitúnku, Železiarenská – Šaca a Napájadlá – Nad Jazerom. Zber použitých batérií v Košiciach vykonávajú aj spoločnosti HEKO a Hornbach. Všetko, čo musíte urobiť, je zabaliť batériu do papiera a vložiť ju do samostatného vrecka a priniesť na recyklačné miesto.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články

Mestská časť Košice-Západ spúšťa ďalší ročník iniciatívy zameranej na revitalizáciu verejných priestranstiev. Obyvatelia Terasy budú mať možnosť získať záhradnícky materiál na skrášlenie predzáhradiek, pričom projekt odštartuje 5. marca 2025. Celkovo je naň vyčlenených 5 000 eur.

Mesto Košice sa po štvrťstoročí priblížilo k tomu, aby túto národnú kultúrnu pamiatku mohlo sprístupniť svojim obyvateľom a návštevníkom a zriadiť v ňom Sieň slávnych Košičanov.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od odhalenia nelegálnej výrobne cigariet po tragédiu na Ťahanovciach. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.