Čo robiť s elektroodpadom?
Máte doma zbytočné množstvo batérií, nefunčkných elektrospotrebičov a neviete sa ich zbaviť? Batérie, elektrické spotrebiče a žiarivky nepatria do zmesového komunálneho odpadu. Tento elektroodpad vyžaduje likvidáciu za špeciálnych podmienok, pretože môže obsahovať nebezpečné jedovaté látky: olovo (Pb), kadmium (Cd), ortuť (Hg) alebo lítium (Li). Odovzdaním takéhoto odpadu do špeciálnych kontajnerov pomáhate ochrániť životné prostredie.
Elektroodpady a batérie sa nezbierajú tradičným spôsobom, vhadzovaním do „farebných“ kontajnerov, naopak, musíte ich odovzdať na takzvaných miestach spätného zberu: na poštách, úradoch, v školách, v obchodoch s elektrospotrebičmi či administratívnych budovách.
Čo je elektroodpad?
Vedeli ste, čo všetko patrí do elektroodpadu? Patria sem: elektrické a elektronické prístroje a zariadenia – televízory, rádiá, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, videá, diskmany, digitálne hodinky, gameboye, variče, ohrievače, kávovary, práčky, elektromotory, ručné elektrické náradie, žiarivky, baterky (vybité batérie, alkalické články, niklovo-kadmiové akumulátory, batérie z hodiniek, autobatérie) a pod.
Prečo je zakázané vhadzovať elektroodpad do koša?
Elektroodpad veľmi poškodzuje prírodu a našu planétu. Elektroodpad vyhodený na skládke sa začína rozkladať a otravuje pôdu. Pri rozklade jedna batéria znečistí 20 metrov štvorcových pôdy. Škody sa uskutočňujú prostredníctvom ťažkých kovov. Škodlivé látky, ktoré prenikajú do pôdy, vstupujú do podzemných vôd a odtiaľ sa voda dostáva do riek. A batérie pri spaľovaní uvoľňujú špecifické plyny, oxidy, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie ľudí. Tieto jedovaté látky vstupujú do oblakov a potom tieto chemikálie dopadajú na zem vo forme dažďa alebo iných zrážok.
Kde v Košiciach môžete odovzdať elektroodpad?
Spoločnosť KOSIT a.s. od 1. marca 2022 prevádzkuje pre obyvateľov mesta Košice 5 zberných dvorov – na Magnezitárskej ul., na Popradskej ul., Pri bitúnku, Železiarenská – Šaca a Napájadlá – Nad Jazerom. Zber použitých batérií v Košiciach vykonávajú aj spoločnosti HEKO a Hornbach. Všetko, čo musíte urobiť, je zabaliť batériu do papiera a vložiť ju do samostatného vrecka a priniesť na recyklačné miesto.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.