Dajte si porciu chutných cestovín. Dnes je ich svetový deň
Ak si dnes dáte špagety, široké rezance, penne, vrtuľky, farfalle, tortellini, tagliatelle, rezance, motýliky, makaróny, lasagne či niťovky, oslávite Svetový deň cestovín.
Od roku 1998, keď sa prvýkrát na svete slávil Svetový deň cestovín, pripadá na 25. októbra. Vo svete sa v približne 180 krajinách organizujú podujatia s cieľom podporiť konzumovanie cestovín.
V tomto roku je pri príležitosti Svetového dňa cestovín v Ríme na tento deň pripravené stretnutie špecialistov na tému: Nové trhy a noví zákazníci pokrmov, ktoré sa dostávajú na stoly vo svete.
[ad][/ad]Spoločné jedlo i stolovanie
Prvý Svetový deň cestovín sa slávil vďaka iniciatíve Talianskeho zväzu výrobcov cestovín (UNIPI) a zväzov výrobcov cestovín v Európskej únii (UNAFPA).
Cieľom tohto dňa je spoločná podpora konzumácie cestovín, poukázanie na význam kultúrnych a sociálnych hodnôt pri spoločnom stolovaní, na zvýraznenie nutričných hodnôt pokrmov z cestovín a v neposlednom rade aj na ekonomický prínos – pri pestovaní plodín a výrobe samotných cestovín. Talianske zdroje nezabudli dodať, že tento deň pripomína aj tradície talianskej kuchyne.
Foto: pexels.comCenova prístupnosť a jednoduchá príprava
Odborníci na výživu hovoria, že tanier cestovín je prospešný pre zdravie človeka. Cestoviny obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu a nízky podiel tuku. Obsah bielkovín a vláknin závisí od toho, či ide o vaječné alebo bezvaječné cestoviny. Z minerálnych látok je v nich najmä vápnik, fosfor, stopové prvky železo a zinok.
Sú ľahko stráviteľné a za ďalšie ich výhody možno považovať cenovú prístupnosť či jednoduchú prípravu, pri ktorej sa dá uplatniť fantázia. Podľa informácií na stránke Medzinárodnej organizácie cestovinárov (IPO) spotreba cestovín na svete za rok a na hlavu obyvateľa je nasledovná: najviac ich zjedia Taliani – 26 kg, za nimi nasledujú obyvatelia Venezuely s 13 kg, Tuniska s 11,9 kg a Grécka s 10,4 kg. Vo Švajčiarsku skonzumujú 9,7 kg a vo Švédsku deväť kilogramov za rok. V USA, napríklad, 8,8 kg. Slováci skonzumujú rovnako ako Španieli päť kg cestovín za rok.
[article-list slug=’citronove-cestoviny-so-spenatom,tagliatelle-s-lososom,cestoviny-so-spenatovym-pestom’][/article-list]Na tanier „jednoduchých“ ľudí?
Významný Svetový kongres o cestovinách sa konal 25. októbra 1995 v Ríme. Delegáti z viacerých krajín na ňom rokovali o spoločnej podpore konzumácie cestovín. Jedným zo záverov kongresu bolo aj informovanie verejnosti o vhodnosti zaraďovania cestovín do jedálneho lístka. Už vtedy bolo ambíciou účastníkov, aby sa 25. októbra každý rok konal Svetový deň cestovín. Najmä preto, aby sa vo väčšej miere hovorilo o ich prednostiach, o výživových hodnotách a prínose pre zdravie.
Na Svetový deň cestovín sa v rôznych krajinách konajú pestré kampane. Počas nich sa zdôrazňuje aj skutočnosť, že cestoviny patria síce na tanier „jednoduchých“ ľudí, ale zároveň sa z nich dajú pripraviť pokrmy vyššej gastronomickej triedy.
Vo februári 2004 sa v Ríme konala vedecká konferencia s názvom Healthy Pasta Meals. Odborníci na výživu na nej diskutovali o nutričných prednostiach cestovín a v prvom rade o zdravej a korektnej výžive. V spojitosti s tým použili aj termín tradičná stredomorská výživa. O tej je známe z viacerých lekárskych zdrojov, že je pre človeka veľmi zdravá.
Cestoviny majú veľmi starobylú tradíciu, siahajúcu do čias, keď človek opustil kočovný spôsob života a začal žiť z práce na poli a pestovania obilnín. Podľa tradície mal cestoviny na európsky kontinent priviezť Marco Polo pri návrate do dnešného Talianska z Číny. Avšak iní bádatelia údajne zistili, že cestoviny predsa len majú kolísku na území krajiny, ktorú dnes nazývame Taliansko.
(TASR)
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.