Dnes je Medzinárodný deň High five, s Košičanmi sme si dali „daj na to“
Tretí štvrtok v apríli pripadá na Medzinárodný deň High five deň alebo tiež deň Daj na to! Vybrali sme sa preto do ulíc uctiť si tento šialený sviatok, ako sa sluší a patrí. Na záver sme si tľapli aj s kolegami v redakcii.
Koľkokrát sa vám podarilo niečo výnimočné, váš obľúbený tím skóroval, vyhrali ste v súťaži alebo sa vám v hlave jednoducho zrodil skvelý nápad a vy ste chceli svoju radosť prejaviť aj navonok? Jednou z možností, ako dať pozitívnu energiu najavo, je skrátka tľapnúť si so svojÍm kamarátom či kolegom. Pozdrav High five (Vysoká päťka) sme si my, kreatívni Slováci, preložili po svojom – daj na to! V priebehu desaťročí sa toto medzinárodné gesto stalo fenoménom.
Ako sa to celé začalo?
História pozdravu sa datuje okolo roku 1977, keď si v Los Angeles dvaja basebaloví hráči po víťazne odohratom zápase „dali placku“. Jeden z nich, Glenn Burke, vítal spoluhráča s natešene natiahnutou rukou. Keď sa jeho kolega Dusty Baker priblížil, nevedel presne, ako reagovať, a tak jednoducho zdvihol aj svoju ruku a po natiahnutej dlani mu tľapol. Začala sa písať história pozdravu High five. Postupne sa tento zvyk rozšíril do celého sveta a začal sa dokonca aj oslavovať. Konkrétne každý tretí štvrtok v apríli. Tento rok pripadol na 21. apríla.
Celou rukou a vysoko
Už z názvu High five vyplýva, že pri pozdrave by sme si mali „placnúť“ otvorenou dlaňou. Dotknúť sa náprotivnej dlane by sa teda malo všetkých päť prstov našej ruky. High, teda vysoký, naznačuje to, že pri pozdrave by sme mali ruku zdvihnúť dostatočne vysoko, ideálne nad hlavu.
(JK)
Foto a Michaela Luxová, Jana Katerji
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.