Dušičky aj Halloween
Všetci to iste poznáte. Oranžové tekvice, obrázky čarodejníc a kostlivcov na každom rohu a deti v najrôznejších strašidelných maskách. Halloween. Na druhej strane decentný a nenápadný sviatok Pamiatka zosnulých čiže Dušičky. Sú tieto sviatky naozaj až tak rozdielne?
Oba sviatky majú korene v keltských zvykoch z čias, keď ľudia nevedeli merať čas, nepoznali kalendár a rytmus ich životov udávalo postavenie slnka a mesiaca. Nemali štyri ročné obdobia, ale iba dve. Svetlé, keď siali, a tmavé, keď zbierali úrodu.
Keltská mágia
Začiatok tmavej časti roka sa oslavoval v noci z 31. októbra na 1. novembra ako sviatok Samhain (voľne sa prekladá ako koniec leta). Hovorí sa, že táto noc bola magická. Tradícia zapaľovať v tento deň ohne a sviečky však pochádza od Keltov aj Slovanov, ktorí verili, že oheň očisťuje a svetlo pomáha chrániť pred zlými a potmehúdskymi duchmi. Halloween sa svojou podstatou a znakmi najviac podobá Samhainu. Predpokladá sa, že Samhain sa slávil aj na našom území, ale s nástupom kresťanstva sa to zmenilo.
Hľadali náhradu za repu
Halloween je pôvodne anglosaský sviatok, ktorý vznikol v Európe.
V tom čase sa oslavami lúčilo s letom a mŕtvymi. Slávili ho napríklad vo Veľkej Británii a Írsku, kde deti chodili od domu k domu a žiadali si čosi dobré. Aj to bol zvyšok keltského zvyku spojeného s darmi a obeťami bohom. Podľa legendy sa verilo, že práve v túto noc sa vracajú duše mŕtvych a žiadajú o pomoc svojich príbuzných, aby im pomohli prekročiť hranicu do krajiny mŕtvych, kde vládol boh Anwinn.
Aby duchovia videli na cestu, ľudia im svietili svetlami z vydlabanej repy. Prezliekali sa do starých handier a maľovali si tváre, aby boli ochránení pred zlými duchmi. Do Ameriky sa sviatok dostal až v 19. storočí, kam ho priniesli írski prisťahovalci, a pretože v miestnych podmienkach bol repy nedostatok, nahradili ju tekvicou, ktorá sa neskôr stala symbolom Halloweenu.
Sviečky na hroboch aj v tekviciach
Po dobytí keltských území Rimanmi sa keltské a rímske tradície rôzne prelínali. Pápež Bonifác IV. chcel vymazať keltské, teda pohanské zvyky z katolíckej cirkvi, a tak zaviedol nový sviatok „All Hallows‘ Eve“, z ktorého sa neskôr stal Halloween.
Mohlo by sa zdať, že oba sviatky sú jedným a tým istým. Halloween sa spája čisto s pohanskou kultúrou, Dušičky sa stali symbolom kresťanstva. Pamiatku zosnulých zaviedol v roku 998 benediktínsky opát Odillo z Cluny. A ako to už býva zvykom, ľudia mali o dôvod viac sláviť, a tak si nechali oba sviatky.
Zatiaľ čo v našich končinách spomíname na zosnulých zapálením sviečky na hroboch, v anglosaských krajinách dávajú sviečku do vydlabanej tekvice. V tekvicový večer sa deti aj dospelí obliekajú do kostýmov a spoločne dlabú tekvice. Deti chodia od domu k domu a pýtajú sa „Trick or Treat?“ (v preklade „Koledu, alebo vám niečo vyvediem“). Ak im povedia trick, urobia napríklad stojku na hlave, kotúľ či premet, a za to dostanú sladkosť alebo ovocie.
Zárobok pre obchody
V dnešnom svete sa stáva čím ďalej populárnejším práve Halloween, ktorý pre deti predstavuje veselý karneval s množstvom sladkostí. Tak ako väčšina sviatkov v USA sa aj oranžový sviatok stal skôr komerčnou záležitosťou. Každoročné zdobenie domov a okien či nové kostýmy idú do peňazí. Dušičky predstavujú smútočný a dôstojný obrad. Sú spomienkou na blízkych. Ale aj u nás v posledných rokoch vidieť, že sa tieto sviatky stávajú zlatou baňou pre obchodné reťazce. Ponuka rôznych sviec a kahancov je taká široká, že je problém si vybrať. Tak isto je zvykom nosiť na hroby chryzantémy. Bohužiaľ, aj tieto sú veľkým biznisom.
Je jedno, či chceme sláviť Dušičky alebo Halloween. Nemá cenu zatracovať to, čo nepoznáme. Môžeme spomínať na mŕtvych, ale aj zúčastniť sa halloweenskej párty. Je to totiž veľmi jednoduché – Halloween sa slávi v noci z 31. 10. na 1. 11. V prvý novembrový deň už môžeme sláviť Sviatok všetkých svätých a na druhý deň Pamiatku zosnulých. Tiež by sme si mali uvedomiť, že na hroby nie je nutné nakúpiť množstvo kvetov, sviečok, kahancov a utekať ich poriadne vydrhnúť, keďže sme sa o ne celý rok nestarali. Spomienka má byť predovšetkým v srdci. Na druhej strane tiež nie je nutné vykúpiť v obchode všetky tekvice a vystaviť ich na balkóne či v záhrade.
ANKETA: Ako Košičania vnímajú Halloween a Pamiatku zosnulých? Čo radšej slávia?
Róbert ŠEFČÍK – študent
Halloween. Mne sa tento sviatok viacej páči, organizujú sa rôzne diskotéky aj akcie pre deti. A ja aj tak neverím na tieto kresťanské veci.
Alica ZAMIŠKOVÁ – dôchodkyňa
Halloween u nás nebol a Dušičky sú predsa len tradícia. Aj ja chodím zapaľovať sviečky. Rodičom do krematória a potom svokrovi k Starej Ľubovni.
Peter RUSNÁK – študent
Halloween nie je náš sviatok, pretože to prišlo k nám z Ameriky. Náš sviatok sú Dušičky. Pôjdem zapáliť sviečku svojej babke.
František BOHÁČ – telekomunikačný poradca
Halloween, vtedy sa organizujú rôzne párty. Ale treba si uctiť aj Dušičky. Je to náš sviatok. Ale oba majú svoje čaro.
(ML)
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.