Garra rufa – bezzubé ošetrovateľky
Ichtioterapia (liečba pomocou rybičiek) je rozšírená hlavne v ázijských krajinách, ale aj v Taliansku či v Španielsku. Pomaly si však nachádza cestu aj do našich končín. Podstata celej kúry je založená na tom, že rybičky garra rufa obhryzkávajú odumretú pokožku. Vďaka tomu sa dajú výborne použiť na medicínske, ale aj kozmetické účely.
MUDr. Matúš Baran z Estetique centra nemocnice v Šaci ich nazýva aj rybičky – pedikérky. „Či už potrebujete pedikúru, alebo máte záujem vyskúšať v liečbe psoriázy kúsok ázijskej medicíny, voľbou pre vás budú tieto rybičky, ktoré v Anglicku volajú ‘Doctor Fish’.“
BEZZUBÉ OŠETROVATEĽKY
Táto maximálne 14 cm dlhá rybka s načervenalou chvostovou plutvou patrí medzi bežných obyvateľov riek Turecka, Sýrie či Jordánska. Pohybuje sa v bahnistých vodách a medzi kameňmi a na príjem stravy využíva ústa, ktoré však nemajú zuby. Preto viac než hryzenie využíva tupé „ožužlávanie“.
„Jej využitie výrazne vzrástlo po rozšírení rybičkovej pedikúry – nebolestivom odstraňovaní kože. Nebolestivá pedikúra s pomocou garra rufa je široko využívaná v kozmetických salónoch v Ázii, nemenej populárna začína byť aj v Európe či USA. Ak ste sa už stretli na dovolenke či pri pracovnej ceste v zahraničí s estetickými salónmi, ktoré ponúkajú kúpeľ nôh vo vode plnej rybiek, s najväčšou pravdepodobnosťou ste stretli práve druh garra rufa,“ hovorí MUDr. Baran.
NOHY, NÔŽKY, NOŽIČKY
Dolné končatiny sú, tak ako aj zvyšok nášho tela, pokryté kožou, ktorá má okrem iných aj ochrannú funkciu. „Pri mechanickom namáhaní – a koža na nohách je pri dennom pohybe permanentne namáhaná – reaguje pokožka ochranne, čiže zväčší svoju hrúbku,“ hovorí doktor Baran.
„Pri nesprávnej starostlivosti zo zväčšenej hrúbky pokožky môže vznikať neestetická hrubá koža. V nej, následkom ďalšieho mechanického namáhania, ragády, vrásy, praskliny či bolestivé vredy. Okrem estetických a ranových komplikácií je hrubá a stvrdnutá koža zvýšeným rizikom pre usídlenie mykózy, čo často vedie k nepríjemným zápalom, svrbeniu alebo zápachu nôh. Zvýšenou tvorbou odumretých vrstiev kože a rizikom ďalších komplikácií sa vyznačujú aj niektoré ochorenia, ako napríklad psoriáza či niektoré ochorenia na alergickom podklade.“
DÔLEŽITÁ STAROSTLIVOSŤ
Či už nohy poznačené nadmernou námahou a vyťažením, alebo nohy s problematickou kožou postihnutou ochorením, vyžadujú pravidelnú hygienu a starostlivosť. „Okrem domácej dennej hygieny môžeme svojim nohám dopriať aj profesionálnu a welness starostlivosť,“ upozorňuje MUDr. Baran.
„Aj na Slovensku začína byť dostupná ponuka pedikúry či welness starostlivosti o nohy a dolné končatiny prostredníctvom garra rufa rybičiek. Celkové ošetrenie je nenáročné a spravidla relaxačné. Štvrť či polhodinový kúpeľ nôh v nádobe s rybičkami pedikérkami je väčšinou dobre tolerovaný, spočiatku klienti pociťujú svrbenie alebo šteklenie, čo sa však časom premení na príjemný relaxačný pocit. ‘Ožužlávaním’ rybky odstraňujú odumreté a vodou rozvoľnené kožné bunky, s nimi aj zachytené baktérie. Dotykom stimulujú krvný obeh aj nervové zakončenia v koži.“
VŠETKO MÁ SVOJE RIZIKÁ
„Ošetrenie však nie je úplne bez rizika,“ upozorňuje MUDr. Baran. „Opakovanou diskusiou v odborných kruhoch je možnosť prenosu infekcie. Niektoré štáty USA túto metódu zakázali, v iných sa však teší veľkej obľube aj naďalej. Riziko infekčných komplikácií sa môže znížiť použitím dezinfekčných prostriedkov v koncentráciách, kedy sú baktérie poškodené, no rybičky aj ľudské nohy ostávajú bez poškodenia.“
NIE PRE KAŽDÉHO
Doktor Baran hovorí, že takéto ošetrenie nie je vhodné plošne pre každého. „Kto chce vyskúšať netradičnú pedikúru a má kožné ochorenie alebo nejaké celkové ochorenie, mal by radšej dávať pozor. Napríklad infekcia kože by mohla spôsobiť komplikácie. Preto odporúčam v prvom rade navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Ten by mal odborne zhodnotiť vhodnosť tejto terapie. Všetkým tým, ktorí však nemajú kontraindikáciu k nezvyčajnej pedikúre, prajem príjemný welness relaxačný zážitok a rybičkám garra rufa dobrú chuť!“
GARRA RUFA
Kaprovité rybičky Garra Rufa rodu Cyprinidae (Cyprinion macrostomus), pochádzajú z termálnych prameňov v tureckom Anatole neďaleko mesta Kangal. Dokážu prežívať vo vode teplej až 36 °C. Teplé pramene oddávna lákali miestnych obyvateľov na kúpanie a tí si všimli blahodarný vplyv kúpeľa na rôzne kožné neduhy, vrátane psoriázy.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.