Svadba Gabriela Bethlena v Levočskom dome trvala týždeň
Jedna z najznámejších budov v historickom jadre Košíc je takzvaný Levočský dom. Už takmer 500 rokov nepretržite slúži na pohostinské účely, čím sa stal najstarším hostincom na Slovensku a pravdepodobne piatym najstarším na svete! Aj dnešní majitelia sa rozhodli pokračovať v slávnej tradícii. Po rozsiahlej rekonštrukcii otvorili 15. augusta 2015 Pivovar Hostinec. Začiatkom minulého storočia hrozilo, že chátrajúcu budovu zbúrajú. Našťastie, pamiatkari rozhodli, že ju zreštaurujú…
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Na prvý pohľad starobylo vyzerajúci dom vľavo (dnes č. 65) je najstaršou svetskou gotickou budovou v meste, no zároveň najstarší objekt na Slovensku. Vznikol v 80. rokoch 15. storočia na mieste staršieho domu. Jeho majiteľom bol neskorší ostrihomský arcibiskup a uhorský kancelár Juraj Szathmáry.
Dedičstvom dom získal jeho švagor, uhorský palatín Alexius Thurzo, ktorý ho v roku 1542 daroval rodnému mestu Levoča. Odvtedy slúžil na ubytovacie a pohostinské účely levočským kupcom počas pobytu v Košiciach. V roku 1569 mesto Košice dom kúpilo od Levoče za 3 000 zlatých a naďalej slúžil ako ubytovací hostinec. Na prízemí vzadu bola stajňa pre kone a v čistote udržiavaný dvor. Neskôr zo strany Kováčskej ulice pristavali k hostincu aj pivovar. V marci 1626 sa v Levočskom dome konala slávna týždeň trvajúca svadba sedmohradského kniežaťa a panovníka Gabriela Bethlena s príslušníčkou nemeckého panovníckeho rodu Hohenzollen, Katarínou Brandenburskou. Svadobnú slávnosť sprevádzali rytierske turnaje, maškarné vystúpenia artistov, ohňostroje, konské dostihy a ľudová veselica. V roku 1825 v Levočskom dome dlhšie býval generálmajor Karl von Gorzkowski (1778 – 1858). Levočský dom poskytoval ubytovanie do začiatku 60. rokov 19. storočia, kým vo vedľajšom dome nezriadil hotel Jozef Schifbeck. Od tej doby ponúka iba stravovacie služby.
Od roku 1901 sa uvažovalo o zbúraní slávneho hostinca. Na jeho mieste mali postaviť kasíno alebo dom kultúry. Na zásah Krajinského výboru pamiatkovej starostlivosti však v novembri 1908 rozhodlo mestské zastupiteľstvo o reštaurovaní budovy. Levočský dom získal nový malebný vzhľad s dovtedy neexistujúcim vyčnievajúcim arkierom nad vstupnou bránou.
Priestory hostinca, kde sa čapovalo pivo, ponúkalo víno, pálenka i poživeň, sa v Levočskom dome nachádzali na prízemí v zadnej časti, kde sa dodnes zachovali pôvodné gotické sieťové klenby s oknami na dnešnú Univerzitnú ulicu. Súčasťou reštaurácie bola letná záhrada, ktorej väčšia časť bola po roku 1920 prekrytá skleneným prístreškom a pravidelne tu vtedy hrávala cigánska kapela Kolomana Oláha.
V priestoroch znárodnenej bývalej lekárne „U Božieho oka“ zo strany Hlavnej ulice zriadili v roku 1950 bufet pre rýchle občerstvenie a vtedy zrušili aj letnú záhradu v dvornej časti. V roku 1956 v zostávajúcich dvoch pôvodných gotických reštauračných miestnostiach vznikla tzv. Maďarská reštaurácia so špecialitami maďarskej kuchyne. Väčšia prestavba sa v Levočskom dome uskutočnila v rokoch 1969 – 1970. Priestory bufetu vtedy skultúrnili a zmenili na denný bar.
Po roku 2000 zrušili denný bar a v roku 2004 tu otvorili prevádzku mobilného operátora. Vytvorili tu ale úplne nový vchod z Hlavnej ulice zrušením bývalého severného neogotického okna. Nuž, „za peníze v Praze dům…“
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.