Svetoznámi maliari v Košiciach
Košice boli významným obchodným, politickým i kultúrnym centrom stáročia. Stačí sa prejsť po historickom jadre a uprieť zrak na fasády domov, nahliadnuť do ich zákutí, zájsť do kostolov, všimnúť si ich výzdobu. S prekvapením zistíte, že v našom meste sú skvelé kópie diel svetovo uznávaných maliarov. Práve za nimi sa vyberieme so sprievodcom Milanom Kolcunom.
Tvrdievam, že v Košiciach máme skoro všetko. Aj diela svetoznámych maliarov. Aj takého Raffaela či Tiziana. Treba len vedieť, kde ich hľadať…
RAFFAEL SANTI
Keď hovorím a Raffaelovi, myslím tým toho najslávnejšieho zo všetkých Raffaelov – Raffaela Santiho (1483 – 1520). Bol a dodnes je jedným z najznámejších maliarov na svete a v renesančnom Taliansku urobil veľkú kariéru. Jeho kolegovia Leonardo a Michelangelo boli od neho len o pár rokov starší. Na rozdiel od týchto komplikovaných géniov bol veľmi družný a aj preto je škoda, že zomrel v deň svojich 37. narodenín. Jeho diela boli také dokonalé, že sa považujú za meradlo renesančnej krásy.
SVÄTÝ ROZHOVOR
Jedno z tých, ktoré stihol vytvoriť, nájdete aj na Hlavnej ulici 53. A nemusíte ani ísť do domu, stačí zaostriť pohľadom na prvé poschodie fasády. Samozrejme, že je to len kópia, akých sú po svete stovky. No aj tu môžeme vidieť renesančnú Madonu s Ježiškom na rukách, ako na nás prirodzene a pokojne hľadia. Celý obraz sa volá Santa conversazione (Svätý rozhovor). A keďže Ježiško v tom veku ešte veľa nekonverzoval, chýbajú tam sparringpartneri Panny Márie.
ORIGINÁL V DRÁŽĎANOCH
Na úplnom obraze v slávnej drážďanskej obrazárni Zwinger by sme ich však našli. Sú nimi svätý Sixtus a svätá Barbora. A ešte dolu aj pár anjelikov, medzi umelcami zvaní „putti“. Vrcholom trojuholníka, ktorý tvoria svätí, je však Panna Mária s dieťatkom. A tá je pred nami tak, ako ju okopíroval autor na dom, ktorý od polovice 19. storočia vlastnil podnikateľ a obchodník Alexander Novelly. Obraz bol na dome, až kým ho za socializmu nezatreli. A potom v roku 2003 vyrobili ďalšiu kópiu. Odvtedy majú Košice dom s kópiou Raffaela.
AJ KÓPIA MÁ HODNOTU
Kedysi bolo bežné mať medzi oknami smerom do ulice nejakého svätého. Či už prítomného vo výklenku, aby nezmokol (napríklad na tzv. Hegedusovom dome s lekárňou hneď vedľa na Hlavnej 39 výklenok zostal, len Panna Mária už tam očividne chýba) alebo na kópii obrazu (novonájdený svätý Michal na Mäsiarskej 52). Je pravda, že takéto obrazy (a ani tento) nie sú originály, ale aj kópia má svoju hodnotu. Približuje nám originál a hádam by proti tejto nebol ani samotný Raffael. Lebo veď na svete je toooľko diel, ktoré nikomu vôbec nenapadne kopírovať. Ani len na čiernobielej kopírke.
TIZIAN
Život je už raz taký. Len malá časť umelcov zažije slávu či ocenenie ešte počas života. V prípade talianskeho, či presnejšie benátskeho, maliara Tiziana (asi 1477/1490 – 1576) to vyšlo. Namaľoval Nanebovzatie Panny Márie a odvtedy bol slávny. Tento obrovský obraz s rozmermi šesť krát tri metre je tak krásny, že františkáni, ktorí si ho u majstra objednali, ho najprv nechceli prevziať ani zaň zaplatiť, hoci táto olejomaľba zhltla takmer dva roky umelcovho života. No práve keď premýšľali, či sa obraz plný bujných farieb hodí do ich kostola, ozval sa cisárov vyslanec, vraj ho pre cisára kúpi, keby ho nechceli.
NECESTUJTE DO BENÁTOK
Františkáni obraz napokon 20. mája 1518 v Bazilike Panny Márie Oslávenej v Benátkach odhalili a na hlavnom oltári ho obdivujú doteraz. Od toho času už Tizian nemal núdzu o objednávky. Tento prelomový obraz je aj v Dominikánskom kostole. I keď táto košická kópia je veľmi vydarená, v hornej časti sa schválne odlišuje od originálu, ktorý nezobrazuje Najsvätejšiu Trojicu. Šetrnejším Košičanom pohľad na obraz v najstaršom kostole nášho mesta môže ušetriť cestu do Benátok.