Vedeli ste? Tieto zaujímavé historické osobnosti sú pôvodom z Košíc
Vychýrený portrétista cisárskeho dvora
To, že je Leopold Horovitz rodený Košičan, zapríčinilo zlé počasie. Silné sneženie a fujavica totiž koncom januára 1838 znemožnili tehotnej manželke židovského obchodníka s vínom vrátiť sa do obce Rozhanovce. Svojho syna preto porodila v meste – aspoň tak to opisuje dochovaný rodinný príbeh. V 30. rokoch 19. storočia totiž nebolo Židom umožnené usadiť sa vo vtedajších uhorských mestách. Keď sa o niekoľko rokov na to Horovitzovci napokon presťahovali do Košíc, patrili zrejme medzi prvých zakladateľov židovskej komunity.
Vtedy ešte nemohli tušiť, že sa z ich syna Leopolda stane uznávaný maliar a popredný európsky portrétista druhej polovice 19. storočia. A už vôbec nie, že mnohé významné osobnosti tej doby budú považovať za prestíž, aby ich na plátne zvečnil práve on.
Leopold Horovitz prežil svoje študentské roky vo Viedni a neskôr v Paríži, kde zotrval 10 rokov. Pôsobil aj vo Varšave a v Budapešti, vďaka svojmu vychýrenému talentu nakoniec zakotvil priamo na cisárskom dvore. Hoci sa vo svojej umeleckej tvorbe venoval aj žánrovým výjavom zo židovského prostredia, najväčšiu slávu mu prinieslo práve maľovanie portrétov. A nielen takých hocijakých – štetcom na plátne zvečňoval členov vysokej spoločnosti, známych umelcov aj vedcov. Maliarovým modelom bol viackrát aj samotný rakúsky cisár František Jozef I. a jeho manželka Alžbeta Bavorská, prezývaná Sissi.
(RK)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.