06.07.16

Historický úspech Košičanov

Študenti Technickej univerzity v Košiciach sa v týchto dňoch zúčastnili na vytrvalostných pretekoch úsporných áut Shell Eco-marathon v Londýne. Na jeden liter paliva sa im podarilo prejsť rekordných 1 376 kilometrov. Na súťaž do Londýna sa dostali tri slovenské posádky, kvalifi kačné kolá sa úspešne podarilo prejsť len študentom Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Súťažili v jednoduchej disciplíne – prejsť čo najviac kilometrov na liter paliva alebo kilowatthodinu elektriny. „Konkurencia bola tradične veľmi silná, zavítali tímy nielen z Európy, ale aj Ázie či amerického kontinentu. V našej kategórii benzínových prototypov súťažilo 52 tímov, z toho 32 bolo klasifi kovaných,“ uviedol Ján Kráľ zo Strojníckej fakulty TUKE.  
Tím Technickej univerzity pred odchodom do Londýna.
Tím Technickej univerzity pred odchodom do Londýna.
 

Nový rekord

V prvý súťažný deň sa košickému tímu podarilo na jeden liter paliva najazdiť 406 kilometrov. „Po prvýkrát bola použitá trať s kopcom, dvadsať vozidiel tam ani nevyšlo, ich motory to nezvládli,“ vysvetlil J. Kráľ. Aj napriek tomu sa im v druhý deň podarilo prejsť rekordných 1 376 kilometrov na liter paliva. V tabuľke sa tak vyšvihli na 4. miesto.  
eko vozidla_3
 

Výsledok im neuznali

„Žiaľ, neskôr nám výsledok neuznali, zrejme po proteste veľkých tímov, ktoré sme predstihli, a zostal nám údaj zo soboty, ktorý znamenal konečné 19. miesto. Na jednej strane sme sklamaní, na strane druhej je skvelé, že na našej fakulte máme šikovných ľudí, ktorí dokážu konkurovať tímom na svetovej úrovni,“ dodal Kráľ. Strojnícka fakulta investovala na vývoj ekovozidiel za posledné dva roky viac než 30-tisíc eur. Ich súťažná konkurencia míňa na svoje vozidlá ročne až sedemmiestne cifry. Aj preto sú košickí inžinieri radi, že môžu konkurovať tímom z Francúzska, Dánska či Nemecka.     Foto: archív Ján Kráľ  
Činčárová
Zdieľať článok:

Vyštudovala právo na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Médiám sa venuje od strednej školy. V KOŠICE:DNES pracuje ako moderátorka a redaktorka.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím