Hľadal v Amerike adrenalín, našiel si ho hurikán
Do Ameriky odišiel okúsiť nespútanú jazdu na najväčších horských dráhach na svete. Namiesto toho sa mu o nepríjemné vzrušenie postaral prírodný živel.
Pomocou amerického program Work and Travel USA môžu študenti z celého sveta spojiť príjemné s užitočným – legálne pracovať, spoznávať krajinu a zároveň sa zdokonaliť v jazyku. Túto jedinečnú možnosť využil aj 21-ročný Košičan Tomáš Snopko, študent Technickej univerzity v Košiciach. S túžbou po nových skúsenostiach a zážitkoch v úvode júna zakotvil v turistickom meste Ocean City v Marylande na východnom pobreží USA.
Tvrdý chlebík
Košičan sa prostredníctvom programu zamestnal v reštaurácii, kde vypomáhal v kuchyni. Po mesiaci a pol zamenil pôsobisko za miestny obchod. Študenti síce prichádzajú do USA už na vopred dohodnuté pracovisko, podľa Tomášových skúseností si však väčšina mladých nájde druhú i tretiu prácu, aby si dokázali dostatočne zarobiť.
„Aby sme si zarobili, pracovali sme i šestnásť hodín denne, sedem dní v týždni,“ hovorí Tomáš. Po troch mesiacoch práce sa spolu dvomi Košičanmi Ronaldom a Richardom, taktiež zapojených do programu, vybrali spoznávať krásy Ameriky. Ich prvé kroky viedli do Washington DC a neskôr do Miami.
„V Miami sme mali pobudnúť štyri dni, potom ísť ďalej štvordňovou plavbou na Bahamy. Odtiaľ sme sa chceli vrátiť do Washingtonu, požičať si auto a navštíviť najväčší lunapark na svete, Six flags pri New Jersey,“ opisuje svoje cestovateľské plány Tomáš. Prezrádza, že návšteva bola preňho hlavným cieľom pobytu v Amerike. „Plánoval som tam ísť na celý deň a zajazdiť si na čo najväčšom počte húsenkových drách,“ hovorí adrenalínový nadšenec.
[ad][/ad]Plány prekazila Irma
Plány im však náhle prekazil hurikán Irma, o ktorom sa dozvedeli až po príchode do Miami. Dva dni pred plavbou im prišla správa od lodníkov o zrušení všetkých pripravovaných odchodov z prístavu.
„Keď sme sa dozvedeli, že do Miami dorazí cez víkend hurikán, neveľmi sme to riešili. Neskôr sme videli reakcie domácich, ako začali zadebňovať okná domov a obchodov. Vtedy sme si uvedomili, že je to zrejme vážne,“ spomína Tomáš. Tri dni pred avizovaným príchodom Irmy mali traja Košičania v pláne 200 kilometrový výlet do ostrovného mesta Key West.
„Keď sme si chceli vypožičať auto, pýtali sa nás, či sme normálni, keďže odtiaľ už začali evakuovať ľudí…“
Uväznení vo veľkomeste
Po zrušenom výlete na Bahamy i ostrovného mesta sa traja kamaráti rozhodli zmeniť plány a opustiť Miami. Dva dni pred príchodom hurikánu im ich letecká spoločnosť zrušila lety. V priebehu jedného dňa sa celá dopravná situácia v Miami zmenila na nepoznanie. Všetky vlaky, autobusy a posledné letecké spojenia z mesta sa vypredali. Hotely rušili ubytovania a ľudí začali postupne presúvať do evakuačných centier.
„Keďže sme ostali bez strechy nad hlavou, prichýlili nás dvaja Slováci pôvodom z Rimavskej Soboty. Zotrvať sme u nich nemohli, keďže danú lokalitu vyhlásili za nebezpečnú zónu. Museli sme si vyhľadať evakuačné centrum,“ hovorí Tomáš. Po niekoľkých neúspešných pokusoch našli útočisko v hale strednej školy. Bez vybavenia a jedla ostali odkázaní na pomoc miestnych.
„Celý priebeh hurikánu nebol až taký hrozný, ľudia nepanikárili, boli na to pripravení. My sme mali aj šťastie na miesto ďaleko od pobrežia. Kamarátka v inom centre to mala náročnejšie. Počas noci ostali bez elektriny a ráno sa zobudili už s premoknutými vecami, keďže ich nad ránom začalo vytápať…“
Strastiplná cesta
Situácia vo veľkomeste sa nezlepšila ani začiatkom nového týždňa po hurikáne. Verejná i letecká doprava ostala ešte niekoľko dní ochromená a pootvárané hotely sa v momente zaplnili.
„Mali sme obrovský problém nájsť si voľnú izbu. Zároveň sme čakali, kedy obnovia lety, dokopy nám ich presúvali aj štyrikrát. Kvôli časovej tiesni a termínu odletu späť na Slovensko som sa musel s mojimi spolucestujúcimi rozdeliť, zrušiť pôvodnú letenku z Miami a kúpiť novú, oveľa drahšiu,“ hovorí Tomáš, ktorý sa vydal na strastiplnú cestu späť.
Po prílete do Washingtonu zistili, že letenky do Ocean City dosahujú astronomické výšky. Podľa Tomáša si pýtali až 300 percent z pôvodnej ceny, preto sa rozhodol prenajať si auto. Po päťhodinovej ceste si v Ocean City vyzdvihol všetky svoje veci a ďalších päť hodín cestoval do New Yorku, odkiaľ mal letieť domov.
„Po príchode do Košíc 14. septembra som si uvedomil, že som takmer tri dni poriadne ani nespal. Rodina ma po príchode skoro nespoznala, keďže som schudol takmer desať kíl,“ opisuje Tomáš s úsmevom príchod do rodného mesta.
Život v USA si predstaviť nevie
Napriek úmornej ceste naspäť i nesplneným plánom Košičan hodnotí, že cesta do Ameriky mala určite zmysel.
„Aj keď sa stanú nepríjemnosti, dá sa z toho vziať to pozitívne. Prinútilo ma to premýšľať, ako v kritických situáciách vo svete prežiť. Odporúčam každému okúsiť zahraničie i Ameriku. Pokojne i hurikán, má to svoje čaro,“ dodáva Tomáš s humorom. Na ďalšiu cestu do USA sa rozhodne teší, podľa jeho slov však už len ako dovolenkár.
„Predtým som uvažoval, že by som tam šiel aj bývať. Môj výlet ma ale presvedčil, že Amerika nie je pre mňa, až tak ma neoslovila. Stálo však za to vidieť a spoznať inú kultúru a mentalitu, na ktorú si bolo potrebné istú chvíľu zvykať,“ zakončil Tomáš.
Oficiálne bol program vytvorený v roku 1947 v USA. Mladým ľuďom umožňuje v USA legálne pracovať, slobodne cestovať, spoznávať Ameriku a zdokonaľovať sa v angličtine. Uchádzač musí mať minimálne 18 rokov, musí byť študentom vysokej školy, postgraduálneho alebo nadstavbového štúdia s takou znalosťou angličtiny, aby dokázal komunikovať so zamestnávateľom. Rovnako musí mať cez agentúru vybavenú prácu a disponovať sumou aspoň 800 dolárov, aby sa dokázal po príchode o seba postarať. Cena programu závisí od variánt, ktoré daná agentúra poskytuje. Pohybuje sa v sume do 2 000 dolárov.
(zdroj: wiki)
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.