Izoláciu môžeme zvládnuť podobne ako deti v „polepšovni“
Ľudia dnes žijú v režime, ktorý sa v niečom podobá „polepšovni“. Poukazuje na to Ivan Lukšík z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV).
Ozrejmil, ako zvládať sociálnu izoláciu spojenú s novým koronavírusom. Inšpirovať sa podľa neho možno stratégiami detí z „polepšovní“.
„Máme prísny režim, ktorý vymyslel niekto múdrejší alebo mocnejší, zavreli nás do domov, bytov a areálov s obmedzeným pohybom. Všetko je to pre naše dobro, má nás to chrániť pred nástrahami nebezpečného sveta. Režim sa sprísňuje, až sa cítime ako v pasci, ale nemusíme si zúfať. Môžeme sa inšpirovať práve ponaučením z polepšovní,“ uviedol.
[ad][/ad]Môžeme sa poučiť
Tak ako v reedukačných centrách, aj v izolácii, spôsobenej pandémiou, sa treba s ťažkou situáciou vyrovnať. Lukšík poukázal, že deti v reedukačných centrách používajú na zvládnutie náročnej životnej situácie viaceré stratégie. „Môžeme sa z nich poučiť aj pri zvládaní sociálnej izolácie spojenej s koronavírusom,“ doplnil.
Ľudia by sa napríklad mali prispôsobiť nepriaznivým podmienkam. „Treba strpieť obmedzenia pohybu, stretávania sa, dodržiavať potrebné hygienické opatrenia,“ vysvetlil Lukšík. Odporúča aj prijať podporu okolia.
Zamerajte sa na budúcnosť
„Treba si pomáhať v rodine či v susedstvách, starším s nákupmi, rozprávať sa s nimi, informovať a vzájomne sa podporovať,“ uviedol pre TASR.
Ľudia by sa mali tiež zamerať na budúcnosť. „Máme možno viac času na prehodnotenie toho, čo dáva a čo nedáva nášmu životu zmysel a ak to chceme zmeniť, môžeme plánovať, ako s tým naložíme,“ doplnil. Netreba zabúdať na sebarealizáciu. Ľudia sa môžu napríklad začať učiť cudzie jazyky online, oprášiť staré koníčky, alebo sa naučiť niečo nové.
Lukšík zdôrazňuje aj porebu odreagovať sa, napríklad aj športom. Ľuďom tiež radí, aby boli nezávislí, majú zodpovednosť za osobnú hygienu, za svoje správanie sa k blízkym, musia si nakúpiť potraviny, prípadne si hľadať novú prácu.
Neseďte iba pri počítačí
Doma si tiež podľa Lukšíka môžeme mnoho vecí kompenzovať. Jogu si napríklad zacvičiť online, zabehať si možno vonku, namiesto nákupu si chlieb upiecť. Radí tiež vyhýbať sa rizikovým situáciám. „Obmedzím pohyb na miestach, kde sa strieda a stretáva veľa ľudí a doma sa neprejedám, nepijem alkohol, nefajčím, nepozerám stále telku, nesedím iba pri počítači,“ doplnil.
Pripomenul, že aj počas krízy sú niektoré deti a mladí ľudia v ústavnej starostlivosti. „Tieto deti a mladí ľudia žijú teraz v dvojnásobnej karanténe. Tej sociálnej, ktorú zväčša zapríčinila neschopnosť alebo nezodpovednosť ich rodičov, a tej, v ktorej sme aj všetci ostatní, v korona karanténe. Tak myslime aj na nich, prípadne pomôžme aj týmto deťom,“ apeluje Lukšík.
Čítajte aj:
- Psy a mačky aktívne neprenášajú koronavírus na človeka
- Seniori komunikujú s rodinami cez video hovory
- Riziko kontaminácie pitnej vody koronavírusom je nízke
- Máte ponorkovú chorobu? Nájdite si svoj kútik
- V čase koronavírusu sú v oblasti domáceho násilia najzraniteľnejšie deti
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.