24.03.18

Košickí gymnazisti prišli s nápadom zníženia nehodovosti

zdroj: SAP

Študenti Gymnázia na Trebišovskej ulici v Košiciach prišli s jednoduchým a inovatívnym riešením, ako zlepšiť smutné štatistiky nehôd na priechode pre chodcov. Za svoj nápad získali v rámci 23. ročníka súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov cenu SAP Produkt pre 21. storočie.

Študenti JA firmy Ala rasi z Košíc navrhli produkt svetelných stĺpov, ktoré zmenia farbu, ak zaregistrujú človeka, a najmä pri zníženej viditeľnosti naňho vodičov včas upozornia. „Produkt s názvom SAFE STEP sú vlastne dva svetelné stĺpy, ktoré sú umiestnené pri priechodoch pre chodcov. Stĺpy sú vybavené LED pásmi, ultrazvukovými a infračervenými senzormi. Keď v blízkosti zaregistrujú človeka, zmení sa farba zo zelenej na červenú, alebo inú podľa voľby prevádzkovateľa. Vodiči prichádzajúcich áut tak už z diaľky vidia, že by mali spomaliť,“ prezradili. 

Foto: SAP
Foto: SAP

Ako uviedol Martin Duffek zo spoločnosti SAP Slovensko, študentské firmy v tejto súťaži by mohli byť inšpiráciou aj pre mnohé zabehnuté spoločnosti. „Oceňujeme nielen ich nápady, ale i to, ako sa počas cesty k výslednému produktu popasovali s prekážkami. Ak v tomto trende vydržia, o svoju budúcnosť sa obávať nemusia,“ vysvetlil Duffek. 

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

JA Firmy sú výsledkom programu, ktorý organizuje nezisková organizácia JA Slovensko. Študenti stredných škôl si v rámci neho zakladajú skutočné firmy, aby si vyskúšali radosti i strasti podnikania a prešli si životným cyklom produktu od myšlienky až po jeho úspešnú prezentáciu. Vyvrcholením programu je JA Veľtrh podnikateľských talentov. Na tom tohtoročnom sa v Bratislave o ocenenie v jednej z piatich súťažných kategórií uchádzalo 228 študentov a 43 učiteľov v 47 tímoch, ktorých hodnotilo 27 porotcov vrátane odborníkov zo SAP.

(OK)

Čítajte viac: technologie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím