Košický Most lásky
Mosty lásky, na ktoré ľudia umiestňujú zámky ako symboly svojej lásky, sú dnes už v takmer každej svetovej metropole. Jeden taký máme aj v Košiciach. Nachádza sa pri Jakabovom paláci. Aj košické zamilované dvojice naň umiestňujú zámky a veria, že ich láska vydrží. Viete koľko “zámok lásky” na moste doposiaľ pribudlo?
Na košický most lásky môžu Košičania pridávať svoj symbol lásky od Valentína v roku 2013. V redakcii košice:dnes sme sa rozhodli všetky ich spočítať. A nebolo to vôbec jednoduché. Zistili sme, že doteraz je na moste umiestnených 2869 zámkov rôznych tvarov, dokonca aj v podobe zámky na bicykel.
Podobné mosty sa nachádzajú v každom väčšom meste, v Prahe, v Paríži, New Yorku, v Salzburgu či v Moskve. Mnohé z nich však bojujú s neúnosnosťou jednotlivých symbolov lásky. Napríklad v Paríži, obľúbenom mieste zamilovaných, museli zámky z mostu Pond des Arts pre vážne ohrozenie statiky mosta odstrániť.
Tradícia „zamykania lásky” siaha pravdepodobne do Číny, kde ľudia svoje „zámky lásky” umiestňovali aj na Veľký čínsky múr. Po uzamknutí by mali zaľúbenci kľúč vhodiť do rieky. Keďže pod košickým Mostom lásky už rieka netečie, mali by si zamilovaní Košičania nájsť iné riešenie.
(KUS)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.