Košický polyglot ovláda dvadsať cudzích jazykov!
Nadaný Košičan zaujal za hranicami Slovenska. Stal sa súčasťou veľkolepej šou v Rusku vďaka svojim jazykovým znalostiam. Aj o účasti v nej porozprával v TV KOŠICE:DNES.
Vladimír Škultéty ovláda viacero cudzích jazykov. Polyglota v štúdiu televízie vyspovedala moderátorka Jana Poľová. Samozrejme, prvá otázka smerovala ku konkrétnemu číslu jazykov.
„V živote som sa učil asi 20 alebo 21 jazykov. Na vyššej úrovni ovládam takých desať – tlmočil som zo šiestich či siedmich a ďalšie tri dobre ovládam,“ spresňuje Vladimír.
V ostatných jazykoch by nemal problém viesť bežnú komunikáciu na základnej úrovni. Ľahšie sa mu však číta než komunikuje. „Pri čítaní kníh je to aj o tom, koľko percent zo strany pochopím od slova do slova, koľko z kontextu.“
Tlmočenie čínštiny
Vo vysielaní odznel aj čínsky jazyk, keďže Vladimír je tlmočníkom čínštiny. Predviedol to na nasledujúcom citáte, ktorý vzápätí preložil do slovenčiny: „Predstavil som sa, koľko mám rokov, a opísal som to, ako som sa dostal k jazykom. Chodil som do maďarskej škôlky, kde som sa naučil slovenčinu, maďarčinu aj češtinu pasívne. Tieto jazyky som vedel ako päťročný. Ako osemročný som odišiel do Ameriky.“
Polyglot odporúčal, ako sa najefektívnejšie naučiť cudzí jazyk. „Najjednoduchšie je vycestovať do krajiny, kde sa rozpráva tým jazykom, ktorý sa chcete naučiť. Tam sa jednoducho musíte naučiť hovoriť, a preto to rýchlo ide. Je to učenie prostredníctvom používania.“
[ad][/ad]Veľa, veľa a ešte viac cvičenia
Opakovanie je matka múdrosti. Preto Vladimír radí cvičiť a trénovať jazyk čo najviac. „Hovorí sa, že pomáha masívne počúvanie kontextu, ktorému rozumieme aspoň čiastočne. To znamená, že keď niečomu rozumiete len na 60–70 percent, je dobré to počúvať dookola a človek sa naučí veľmi veľa z kontextu. Aj výslovnosť, vetné konštrukcie a slovíčka. Je to zábavnejšie než sedieť nad gramatickou knižkou.“
Aj on sám pravidelne precvičuje svoje jazykové znalosti. „Pustím si anglické správy a simultánne ich tlmočím do slovenčiny hodinu, dve, tri.“
Talentovaný Košičan zvládol aj odpoveď na ťažkú otázku, aký jazyk sa mu páči najviac – kantonský (dialekt čínštiny), pretože veľmi pekne znie. Okrem neho má rád aj ruštinu. Najťažšie sa Vladimírovi učila mandarínska čínština, ktorou v štúdiu rozprával. Najľahšími jazykmi boli srbština a poľština. „Neodlišujú sa až tak od slovenčiny a češtiny.“
[tv_video slug=”polyglot-v-skultety-o-uspechu-v-medzinarodnej-sutazi”][/tv_video]Ruská šou
Jazykové znalosti nadaného Košičana doviedli až na televízne obrazovky v Rusku. Stal sa súčasťou talentovej šou „Udivitelnye lyudi“. „Bol to 2. ročník tohto programu. Prvý bol najsledovanejší program v histórii ruskej televízie. Sledovalo ho 90 miliónov divákov. Najprv som vyhral svoje kolo, postúpil som a skončil som celkovo v súťaži druhý, len o jedno percento za víťazom,“ spomína Vladimír.
Ako sa vôbec dostal na obrazovky najrozľahlejšej krajiny sveta? „Kontaktovali ma z programu. Chceli tam mať niekoho, kto ovláda cudzie jazyky. Napísali asi piatim ľuďom a vybrali mňa. Bola to veľká skúsenosť, ale celý čas som bol hrozne nervózny.“
(EH, JP)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.