Kultová animovaná rozprávka Tom a Jerry sa vyrábala aj v Československu
Známa animovaná dvojica v týchto dňoch oslávila osemdesiatku.
Dokonca aj taká na prvý pohľad obyčajná rozprávka ako Tom a Jerry, môže ľudí rozdeliť do dvoch táborov. V jednom sa stretnú ľudia, ktorí na túto dvojicu nedajú dopustiť, a tých je podstatne viac. V tom druhom nájdeme odporcov, ktorí tvorcom Toma a Jerryho vyčítajú krutosť. Postavičky sa mlátia v každej epizóde, čo údajne začali opakovať aj deti.
Jedno sa však tomuto slávnemu animáku odoprieť nedá: vyrastala na ňom nejedna generácia, pričom si zaslúžila uznanie nielen od detí, ale aj od filmových kritikov.
Celkovo sa natočilo 164 dielov, ktoré napriek nekonečným reprízam divákov nikdy neomrzeli. Užívatelia Česko-Slovenskej filmovej databázy dali tomuto animovanému seriálu hodnotenie 93 percent, čo svedčí o tom, že sa Tom a Jerry aj u nás stretol s nemalým úspechom a obľúbenosťou.
Pri príležitosti 80. výročia odvysielania vôbec prvej epizódy známej dvojice, si prečítajte zopár zaujímavých faktov, ktoré ste o Tomovi a Jerrym doposiaľ možno ani netušili.
Režisérska dvojica kreslených postavičiek
„Kontroverzné“ postavičky vznikli už počas druhej svetovej vojny, a to v roku 1940. Za ich vznik vďačíme slávnej režisérskej dvojici William Hanna a Joseph Barbera, ktorých mená sú určite nejednému divákovi známe z ikonických úvodných titulkov.
Tom a Jerry však nie sú jediným úspešným výtvorom dvojice spomínaných autorov. Duo má na konte aj ikonické animované produkty ako Medveď Yogi, Šmolkovia, Flintstonovci či „detektívku“ Scooby-Doo.
[ad][/ad]Pôvodne mali iné mená
Dať postavičkám meno, ktoré má šmrnc, môže byť poriadna fuška. A ani pri dvojici Tom a Jerry to nebolo inak. Čo možno mnohí netušia, pôvodne sa mali volať Jasper a Jinx. Po odvysielaní prvej epizódy, ktorej úspech prekvapil aj samotných tvorcov, sa rozhodli postavičky premenovať.
S nápadom prišiel jeden z animátorov filmového štúdia, ktorý za svoj návrh mien Tom a Jerry získal odmenu 50 dolárov. Keby v tej dobe John Carr vedel, aké kultové mená vymyslel, zrejme by si pýtal omnoho vyšší honorár.
Celkovo sa natočili desiatky epizód
Vôbec prvá epizóda sa do vysielania dostala 10. februára 1940. Pod patronátom pôvodných režisérov Hanna a Barberu vzniklo celkovo 114 epizód (vysielali sa od 10. februára 1940 až do 1. augusta 1958).
Ďalšiu várku v podobe 13 epizód vytvoril Gene Deitch (vysielali sa od 7. decembra 1961 až do 21. decembra 1962), vďaka čomu sa z Toma a Jerryho stal jeden z najúspešnejších animovaných seriálov vtedajšej doby a z tróna popularity zosadil aj iný úspešný produkt – Looney Tunes.
Ďalším známym menom, ktoré sa taktiež pričinilo o vznik nových príbehov, bol Chuck Jones. Pod jeho vedením vzniklo ďalších 34 epizód (vysielali sa v období od 27. júla 1963 do 8. septembra 1967), ktoré boli dlhé roky poslednými príbehmi dvojice v televíznom prostredí.
Ďalšie tri „kraťasy“ ale potom vznikli v rokoch 2001 (The Mansion Cat), 2005 (The Karate Guard) a 2014 (A Fundraising Adventure).
Niektoré epizódy vznikali v Československu
Nie všetky epizódy Toma a Jerryho vznikali primárne v srdci Hollywoodu. Keď dostal na starosť výrobu 13 epizód Gene Deitch, tucet dielov vznikol v pražskom štúdiu producenta William L. Snydera Rembrandt Films, v bývalom Československu.
Štúdio dostalo od MGM rozpočet na jeden diel zhruba 40-tisíc amerických dolárov, čo bolo naozaj veľa, keďže dovtedy pracovali s rozpočtom maximálne 10-tisíc dolárov na čokoľvek, čo vytvorili.
Mysleli si, že to bude prepadák
Po odvysielaní prvého dielu s názvom Puss Gets the Boot boli tvorcovia presvedčení o tom, že seriál nebude mať zmysel vyrábať, pretože téma mačky a myši bola podľa nich už obohraná. Paradoxne, práve prvá časť seriálu sa stretla s takým úspechom, až bola nominovaná na Oscara.
Mimochodom, za celú éru vysielania Toma a Jerryho boli krátke animované skeče na Oscara nominované dokopy 13-krát, pričom 7 cenných sošiek v kategórii Najlepší krátky animovaný film aj získali.
Seriál musel čeliť viacerým kritikám
Ako sme spomínali v úvode, nie každý bol zo slávneho seriálu nadšený. Mnohí diváci na úspešnom seriáli našli viacero nedostatkov.
Tvorcovia boli obvinení napríklad z rasizmu, keďže majiteľkou Toma bola „Mammy Two Shoes“, ktorá bola černoškou. Okrem toho sa ozvali aj viaceré nesúhlasné hlasy, ktoré upozorňovali na neustále bitky, naháňačky a násilie, ktoré boli jadrom celého seriálu.
Tom sa naučil chodiť na dvoch nohách
V prvých častiach seriálu bol Tom ešte typickým kocúrom. Chodil zásadne po štyroch, no tvorcovia sa ho rozhodli postaviť na dve nohy. Zmenili mu trošku výzor, zatiaľ čo provokatér Jerry ostával rovnaký počas celej doby vysielania seriálu.
Zdroj: interez.sk
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.