Kvet zmijovca smrdí, hľuza je však veľmi užitočná
Zmijovec konjakový nemá nič spoločné ani s hadmi, ani s koňakom. Poznať ho však môžete pod mnohými inými názvami, napr. diablov jazyk, či áronova palica.
Zázračný glukomanán Odborne sa táto rastlina nazýva Amorphophallus konjac K. Koch a jej veľké hľuzy sú jedlé – ako varená koreňová zelenina nahradí zemiaky, alebo sa z nich získava škrob. Čo je na na nich úžasné? Obsahujú glukomanán, o ktorom desiatky štúdií preukázali, že viaže tuk a preukázateľne pomáha znižovať váhu.
Keďže sme chceli zistiť viac, opýtali sme sa na túto rastlinu farmaceutky PharmDr. Martiny Šutorovej.
Odkiaľ pochádza
Táto trváca rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie. Pestuje sa aj u nás ako okrasná. Z mohutnej hľuzy s priemerom do 30 cm vyrastá vzpriamená byľ vysoká asi 1,3 m, ktorá je na jar zdobená veľmi zaujímavým kvetom. Ten tvorí tmavočervený kalich obklopujúci šúľok dlhý 10-55 cm. Jeho negatívnou vlastnosťou je nepríjemný zápach pripomínajúci pokazené mäso, pomocou ktorého sa rastlina snaží prilákať hmyz na opelenie. Po odkvitnutí podzemok opäť raší stvol a ten vytvára bohatú listovú korunu pripomínajúcu otvorený dáždnik. Vzhľadom k tomu, že jeho domovom boli tropické dažďové lesy, najviac sa mu darí v tienistom prostredí a pôde bohatej na humus.
Poznali ju už dávno
Túto rastlinu veľmi dobre poznali už domorodí obyvatelia Číny. S obľubou ju používali pri liečbe kašľa, astmy, popálenín, prietrží, na tlmenie bolesti prsníkov, pri hematologických problémoch a na hojenie rôznych kožných defektov. Zvyčajne sa využívali umyté a olúpané hľuzy (podzemné časti), ktoré sa následne krájali na plátky, sušili a mleli. Takto spracovaná rastlina bola pripravená na výrobu múky, tofu, cestovín, koláčov alebo gélu. Gél bol v tradičnej čínskej medicíne používaný na detoxikáciu, potlačenie rastu nádorov, skvapalňovanie hlienov a na liečbu zápalov povrchových žíl. Konjaková múka je považovaná za mimoriadne zdravú zložku potravy a dodnes je súčasťou mnohých pokrmov nielen v Číne, ale aj v Japonsku a Kórei.
Dôležitá hľuza
Predmetom zberu je už spomínaná hľuza. Hlavnou účinnou látkou je vo vode rozpustný polysacharid glukomanán. Okrem veľkého množstva škrobu ďalej obsahuje ß-karotén, vitamíny skupiny B a nechýbajú ani minerálne látky. Glukomanán je rastlinná vláknina pektínového typu. Vo vode vytvára veľmi viskózne roztoky, ktorých viskozita klesá pozvoľna v závislosti na čase. V praxi to znamená, že v žalúdku viaže vodu a ďalšie prijaté tekutiny, čím svoj objem mnohonásobne zväčší. Napučí, vytvorí sa gél, ktorý pokryje žalúdočnú sliznicu a sliznicu čreva a tým znižuje pocit hladu.
Spomaľovaním vyprázdňovania žalúdka a navodením pocitu sýtosti je preto veľmi vhodný pri problémoch s nadváhou, na udržiavanie telesnej hmotnosti a ako súčasť redukčných diét. Prispieva k znižovaniu hladiny cholesterolu a zvýšeniu hladiny HDL cholesterolu. Glukomanán bol skúmaný aj pre svoj prebiotický účinok. Priaznivo podporoval rast a aktivitu prirodzenej črevnej mikroflóry, vrátane bifidobaktérií a lactobacilov.
Ako sa užíva
Dávkovanie prípravkov s obsahom glukomanánu je závislé od zdravotnej indikácie, používajú sa dávky od 1-13 g denne. Komisia Európskej únie (EFSA) vo svojom Nariadení 433/2012 schválila pre glukomanán dve zdravotné tvrdenia, a to, že glukomanán prispieva k znižovaniu hmotnosti a k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Pri obvykle odporúčaných dávkach nebolo v žiadnej zo štúdii zaznamenané významné zníženie vstrebávania vitamínov a minerálov potrebných pre zachovanie zdravia, avšak môže znižovať biologickú dostupnosť ďalších perorálne prijímaných liekov. Preto sa odporúča ich podávanie minimálne 1 hodinu pred, alebo 4 hodiny po podaní glukomanánu.
Nie pre všetkých
Vzhľadom k potenciálnej schopnosti znižovať hladinu cukru v krvi, by pacienti trpiaci diabetom mali byť pri jeho užívaní obzvlášť opatrní. Informácie o používaní v priebehu tehotenstva a dojčenia sú neúplné, preto sa jeho užívanie u tehotných a dojčiacich žien a detí mladších ako 5 rokov neodporúča. Medzi možné nežiaduce účinky patrí hnačka, plynatosť a nadúvanie.
Pre zdravie i pleť
Výživové doplnky obsahujúce glukomanán sú najčastejšie vo forme prášku, tabliet alebo kapsúl. Na celom svete sa používajú pri liečbe obezity, proti zápche, na znižovanie hladiny cholesterolu a pri diabete II typu. Dôležité je, že tieto prípravky užívajte spolu s dostatočným množstvom tekutín, aby nedošlo k upchatiu niektorej časti tráviaceho traktu. Okrem využitia v zdravotníctve v ostatnom období nachádza svoje uplatnenie aj v kozmetike. Konjaková hubka je vhodná najmä na čistenie citlivej pleti, má upokojujúce účinky a zmierňuje prejavy akné.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.