Len čosi vyše tretiny rodičov detí mladších ako 12 rokov si s nimi denne číta
Len čosi vyše tretiny rodičov detí mladších ako 12 rokov si s nimi denne číta, ide o 37 percent z nich. Niekoľkokrát do týždňa si s deťmi číta 19 percent rodičov a prinajmenšom raz týždenne tak robí 15 percent z nich. Ďalšie štyri percentá rodičov si s deťmi mladšími ako 12 rokov čítajú aspoň raz za dva týždne a ešte zriedkavejšie to robieva 12 percent rodičov.
S deťmi si vôbec nečítajú štyri percentá rodičov, v deviatich percentách prípadov si deti čítavajú samé, bez rodičov. Ukazujú to výsledky prieskumu s názvom Čítanie a knihy na Slovensku v 2025 – základné zvyklosti populácie pri čítaní a nákupe kníh. Prieskum realizovala agentúra 2muse na vzorke 1 451 respondentov, ide o reprezentatívnu vzorku populácie staršej ako 15 rokov. Realizovaný bol od apríla do júna tohto roka, išlo o kvantitatívny prieskum s kombinovaným dopytovaním cez telefonické rozhovory a on-line panel s riadením prístupom. Prieskum nadviazal na predošlí, ktorý bol realizovaný vlani, zameral sa na viacero oblastí čitateľského a nákupného správania populácie na Slovensku. Výsledky prieskumu predstavilo Združenie vydavateľstiev a kníhkupectiev Slovenska (ZVKS).
Výsledky prieskumu tiež ukázali, že spomedzi rodičov, ktorí majú deti staršie ako 12 rokov, si sedem percent z nich knihy s deťmi spoločne knihy nečítali, keď boli menšie. Zároveň ale 44 percent z nich uvádzalo, že si s deťmi v minulosti čítavali denne, temer štvrtina (24 percent) zas uvádzala, že si s deťmi zvykli čítať viackrát do týždňa. „Potvrdzuje sa, že ak rodičia čítajú, budú častejšie a viac čítať aj deti. Rodičia sú pre deti v tomto ohľade vzorom,“ skonštatoval predseda ZVKS Juraj Heger. Poukázal, že v populácii je stále prítomné vnímanie, že najlepším spôsobom, ako priviesť deti k čítaniu, je si čítať s nimi a ukázať im tak pozitívny príklad. „Rovnako to vnímajú aj rodičia – že čítanie deťom je najefektívnejšie spolu s doplnkovými aktivitami, ktoré sa spájajú s knihami – hry, návštevy knižníc či kníhkupectiev,“ dodal.
V rámci prieskumu respondenti odpovedali aj na otázku „Akým spôsobom podľa vás iní ľudia obvykle motivujú svoje deti, aby čítali knihy, okrem povinného školského čítania?”. Odpoveď čítanie deťom uvádzalo 58 percent respondentov, 47 percent uviedlo, že tak, že im idú príkladom a 40 zvolilo odpoveď návštevou knižnice. Viac ako tretina respondentov tiež odpovedala, že návštevou kníhkupectiev a rôznymi aktivitami a hrami. Objavovali sa aj odpovede ako diskusie o knihách, odmeny za prečítané knihy či literárne súťaže. Podobne ak medzi rodičmi detí mladší aj starších ako 12 rokov dominovalo medzi odpoveďami na otázku, ako motivujú svoje deti k čítaniu to, že si s nimi čítajú. U rodičov detí mladších ako 12 rokov 56 percent volilo odpoveď, že si s nimi čítajú, 37 percent zas uviedlo, že deťom idú príkladom. U rodičov detí starších ako 12 rokov uviedlo čítanie s deťmi 59 percent, príkladom sa im usiluje ísť 47 percent. Za najúspešneší spôsob motivácie považovali respondenti, ktorí motivujú, alebo v minulosti motivovali deti k čítaniu, práve čítanie s dieťaťom. Túto odpoveď vybralo 46 percent opýtaných.
„V medziročnom porovnaní bol zaznamenaný mierny pokles podielu čitateľov kníh. Tento pokles sa prejavuje v celkovom poklese počtu prečítaných kníh, ale zároveň aj v poklese podielu intenzívnych čitateľov. Rastie nám zároveň segment tzv. ojedinelých čitateľov, ktorí čítajú príležitostne,“ priblížil Heger ďalšie výsledky prieskumu, v porovnaní s minuloročným prieskumom. „Počet reálnych čitateľov klesol pod polovicu, čo je aj celkovo pod priemerom EÚ. V 2025 priemerne populácia prečíta za rok tri knihy, v 2024 priemerná populácia prečítala za rok štyri knihy,“ dodal predseda ZVKS. Podľa výsledkov bránia ľuďom v častejšom čítaní najmä preferencie iných voľnočasových aktivít či nedostatok času spôsobený pracovnými povinnosťami. Medzi hlavnými dôvodmi, prečo nečitatelia nemajú o knihy záujem, je podľa prieskumu v 41 percentách prípadov práca a v 21 percentách prípadov ich deti. Čítanie je totiž podľa nich aktivita, ktorá potrebuje špeciálny čas a aj špeciálne miesto, ktoré ale nemajú.
Tento mýtus sa usiluje vyvrátiť nová kampaň „Začni čítať”. „Výskumy na tému čítania jasne dokazujú, že stačí len šesť minút čítania, aby sa nám, napríklad, znížil stres! Ale ľudia si myslia, že nemajú ani toľko. A my im preto chceme teraz ukázať, že toľko času určite majú. Či už pri raňajkách, cestou do práce, pri obede, v posteli, alebo, keď to zveličím, tak jednoducho na toalete!“ približuje Heger cieľ kampane. Úryvky z kníh už v súčasnosti možno nájsť na podnosoch v stravovacích zónach (tzv. food court) v jednom z najväčších bratislavských obchodných centier, od konca augusta by ale mali byť dostupné knihy v mini knižniciach na vlakových staniciach po celom Slovensku. Podporiť tieto aktivity pomáha online kampaň na sociálnych sieťach a YouTube.
(SITA,kl)
Odporúčané články
Súčasný kalendár sa síce začína 1. januárom, no v minulosti ľudia vnímali plynutie času inak. Väčšina národov spájala začiatok roka s príchodom jari, keď prebúdzajúca sa príroda určovala cyklus poľnohospodárskych prác. Zjednotenie termínu nového roka v kresťanskej Európe priniesol až pápež Gregor XIII., ktorý v roku 1582 nahradil zastaraný juliánsky kalendár novým, presnejším gregoriánskym systémom. Cieľom bolo odstrániť narastajúcu odchýlku medzi kalendárnym a skutočným astronomickým časom.
Tradičné zemiakové knedle plnené údeným mäsom patria medzi klasické jedlá slovenskej kuchyne, ktoré sa spájajú s domácou pohodou a poctivou prípravou. Sýte jedlo z jednoduchých surovín ponúka výraznú chuť údeného mäsa v kombinácii s jemným zemiakovým cestom a je ideálnou voľbou na rodinný obed či víkendové varenie.
Nový rok predstavuje pre mnohých symbolický nový začiatok. Motivácia na prelome mesiacov býva nákazlivá a túžba prežiť úspešnejšie obdobie, nájsť si lásku či rozbehnúť vlastné podnikanie poháňa vpred veľkú časť populácie. Hoci platí, že s dôležitými životnými zmenami netreba otáľať, novoročné predsavzatia slúžia ako ideálny odrazový mostík. Nasledujúci prehľad obsahuje 15 cieľov, ktoré sa v zoznamoch objavujú najčastejšie.