07.12.18

Myslavčania majú prezývku, odkedy si pomýlili klobúk so strašidlom

zdroj: TASR

Aha, paskuda! Paskuda ľeci. Týmito slovami opisuje vznik prezývky Myslavčanov bývalá učiteľka Anna Kolibárová, ktorá žije v tejto košickej mestskej časti (MsČ) a zaujíma sa o jej históriu. 

Ako ďalej uviedla, jej obyvatelia dostali pomenovanie po tom, ako ubili slamený klobúk. Mysleli si, že je to strašidlo. Odvtedy im prischla prezývka Myslavské Paskudy. Domáci ju však považujú za hanlivé označenie.

Paskuda znamená potvora a Myslavčania takto nazývali strašidlo alebo neznámu bytosť, ktorej sa báli, no pritom nevedeli, ako vyzerá. Príhoda o vzniku prezývky sa podľa Kolibárovej traduje ústnym podaním.

reklamná správa

ŠKODA Scala už v predaji!

Objednajte sa na testovaciu jazdu na vozidle ŠKODA Scala v Moris Slovakia na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac
 

Klobúk naháňali s pokrikom 

„Mohlo to byť niekedy začiatkom 20. storočia, keď ešte slamené klobúčiky a takéto módne výstrelky neboli na vidieku veľmi známe. Vraj vtedy prechádzal obcou nejaký turista alebo možno to bol pán z mesta. Strhol sa veľký vietor, dole Myslavou od severu dosť silno fúka, a ten vietor mu strhol klobúk z hlavy,“ hovorí s tým, že ho vietor nadnášal vo vzduchu a niekoľkokrát sa „prilepil“ aj na okná, potom sa kotúľal po ceste. 

„Keď to Myslavčania videli, pričom majiteľa toho klobúka nikdy nevideli ani nepoznali, ani nevedeli, odkiaľ sa ten predmet zobral, tak vraj vybehli z dvorov s cepmi, vidlami, metlami a začali ten neznámy predmet naháňať s pokrikom: ‚Aha, paskuda! Paskuda ľeci,'“ opísala. Obyvatelia za klobúkom utekali, až ho dobehli a domlátili ho svojimi domácimi zbraňami. Cítili sa pritom ako víťazi. 

Myslavský potok, ktorý preteká mestskou časťou Košice-Myslava. Foto: TASR
Myslavský potok, ktorý preteká mestskou časťou Košice-Myslava. Foto: TASR

Myslavská Paskudo 

Toto pomenovanie poznajú najmä starší obyvatelia Myslavy, no ani tí si podľa jej slov nevynadajú do paskúd. „Ale ľudia z okolitých dedín, ktorí poznajú túto príhodu, tak povedia: ‚No, ty Myslavská Paskudo!'“ vysvetlila Kolibárová.

Keďže sa aj v tejto košickej MsČ v minulosti opakovali nielen krstné mená, ale i prezývky, obyvatelia sa od seba navzájom odlišovali napríklad aj podľa toho, čo sa tej-ktorej rodine prihodilo alebo odkiaľ pochádzal partner domáceho občana. „V Myslave to boli napríklad Skľeparikovo, Kosceľnikovo, Hamorčakovo, Zubkovo, Palkovo,“ dodala.

reklamná správa

(TASR, ROČ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím