Na Bielu sobotu je cirkevné spoločenstvo ponorené do zármutku
Na Bielu sobotu je cirkevné spoločenstvo ponorené do zármutku. V chrámoch sa nachádza symbolický „boží hrob“ s Kristom v Eucharistii. V tento deň sa nekonajú žiadne liturgické obrady, aj sväté prijímanie sa môže podať len zomierajúcim.
[ad][/ad]Základným posolstvom Bielej soboty je mlčanie, modlitba a nádej. Niektoré spoločenstvá kresťanov spievajú počas dňa „lamentácie“, teda žalospevy. Sú z čias, keď bol Izrael zavlečený do babylonského zajatia, Jeremiáš sedel na rozvalinách Jeruzalema a nariekal spolu s inými pozostalými nad biedou, ktorá doľahla na Izrael. Sú to spevy bolesti, zármutku, vyznávania svojich hriechov a najmä prosba, aby Boh ľuďom odpustil, zachoval ich pri živote a doprial im návratu.
[ad2][/ad2](SITA, mt;gko, foto: webnoviny/sita/ilustračné)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.