Na nádvorí Spišského hradu vzniká pôdorys katedrály Notre-Dame
Na dolnom nádvorí Spišského hradu vzniká pôdorys katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorý zakresľuje výtvarník Matúš Lányi.
Ako uviedol autor diela, katedrála je kreslená v mierke 1:1, s rozmerom 128 krát 48 metrov a kresba tvorí rozlohu okolo 6 000 štvorcových metrov.
„Začal som minulý týždeň vo štvrtok, najprv som to potreboval zamerať, nakolíkovať si body, ktoré teraz spájam igelitovou páskou a predpokladám, že ešte nejaké dva až tri dni práce je na tom. Ide o pokračovanie môjho konceptu, ktorý realizujem s odstupom už dlhší čas, kde porovnávam pôdorysy plôch a katedrál, ich funkcie a to je vlastne taká komparácia,“ priblížil Lányi.
[ad][/ad]Ležia na rovnakej rovnobežke
Autor prekresľoval aj katedrálu v Chartres, potom to bola katedrála v Amiens, neskôr katedrálu Sv. Martina na Spišskej Kapitule a teraz Notre-Dame. Podľa neho paralela so Spišským hradom je úplne náhodná v tom, že ležia na rovnakej rovnobežke
„Toto dielo trochu obmedzuje návštevníkov, pretože sú tu nejaké koridory, po ktorých sa oni pohybujú. Nejakého zničenia sa nebojím, satisfakciou je už iba to, že vznikne a aké dlhé trvanie bude mať, to už nie je dôležité,“ dodáva Lányi. Autor predpokladá, že jeho práca bude na nádvorí Spišského hradu zachovaná asi týždeň.
• Katedrála Notre-Dame v Paríži alebo zastarano Chrám Matky Božej v Paríži (po francúzsky Cathédrale Notre-Dame de Paris, hovorovo Notre-Dame) je rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža, postavený v gotickom štýle, nachádzajúci sa v centre mesta v île de la Cité.
• Prvá katedrála Paríža vznikla v druhej polovici 6. storočia západne od dnešnej budovy. Výstavba dnešnej katedrály trvala od roku 1163 do roku 1345 a začal ju Ľudovít VII. V tom čase bol Paríž len biskupstvom.
• V 19. storočí ju reštaurovali pod vedením Viollet-le-Duca. O výstavbe Notre Dame rozhodol parížsky biskup Maurice de Sully v roku 1159, základný kameň katedrály položili v roku 1163 a jej výstavba trvala 182 rokov, celkovo ju dostavali v roku 1345. Neskôr prešla rozsiahlou rekonštrukciou.
• Ide o ranogotickú stavbu, ktorá sa stala základom a inšpiráciou pre ďalšie významné gotické stavby, predovšetkým sakrálne stavby nielen vo Francúzsku, ale aj v celej Európe. Je jedinečná nielen svojím vzhľadom, ale aj celkovou konštrukciou a architektúrou. Tvorí ju 5 lodí – jedna hlavná a štyri bočné. Súčasťou západnej fasády sú tri hlavné vchody, nad prostredným dominuje vitrážové okno rozetového tvaru. Nad hlavnými vchodmi sa týčia dve predné hlavné veže – zvonice.
• Katedrála Notre Dame je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.
• Po požiari 15. apríla 2019 prišla o strednú vežu, strechu i stredoveké vitrážové okná.Príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe. Z doterajšieho vyšetrovania ale vyplýva, že príčina požiaru súvisela s tým, že katedrála bola práve v stave rozsiahlej rekonštrukcie.
(wikipedia.org)
Foto: TASR
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.