11.05.18

Najlepšie školské časopisy vytvorili košickí školáci

foto: EH

Súťaž školských časopisov Perohryz 2018 pre žiakov druhého stupňa základných škôl a osemročných gymnázií mala slávnostné vyhodnotenie v Košiciach.  

Tretí rok ju organizuje občianske združenie Úlet. Cieľom je zvyšovať mediálnu gramotnosť študentov. „Po uplynulých ročníkoch vidíme, že spätnú väzbu si cenia mladí redaktori aj učiteľky. Teší nás, že sa do súťaže zapojilo až 34 časopisov,” hovorí Jana Beerová z občianskeho združenia. 

reklamná správa

Nechajte sa obslúžiť z pohodlia vašich domov

Až k vašim dverám vám doručíme hygienicky pripravované jedlá z kvalitných a zdravých surovín.

Zistite viac

Na prvom mieste  sa umiestnili dva časopisy z Košíc, Prestávka zo ZŠ Ľudovíta Fullu a Čordáčik zo ZŠ sv. košických mučeníkov. ,,Pravidelne sa zúčastňujeme takýchto súťaží. Vôbec sme však nečakali, že sa umiestnime na prvom mieste,” povedala šéfredaktorka časopisu Čordáčik Michaela Müllerová. 

Víťazom sa stal časopis Čordáčik (redaktori s porotou na foto) a časopis. Foto Edita Hilgartová
Víťazom sa stal časopis Čordáčik (redaktori s porotou na foto) a časopis. Foto Edita Hilgartová

V porote naša redaktorka 

Súčasťou odbornej poroty bola aj redaktorka KOŠICE:DNES Michaela Luxová. „Je to moja  prvá skúsenosť v úlohe porotkyne. Bolo naozaj ťažké vybrať tie najlepšie časopisy,” povedala. 

Časopisy hodnotili aj vysokoškolskí pedagógovia Lenka Regrutová, ktorá sa zaoberá výskumom mediálnych obsahov určených pre detského percipienta, a Jozef Mergeš, ktorý sa venuje športovému jazyku v médiách a pedagogicky vedie študentský internetový časopis.

Po vyhlásení výsledkov sa mohli redakčné tímy porozprávať s porotou. Zistili tak, čo porotu pri čítaní časopisov zaujalo, aj to, v čom by sa mohli zlepšiť. 
Na žiakov čakali aj kreatívne workshopy, pri ktorých museli poskladať články rôznych novinárskych žánrov či správne priradiť rok k dôležitým míľnikom v svetovej a slovenskej histórii médií.

O čom je súťaž Perohryz?
Jej cieľom je rozvíjať tvorivosť a kreativitu žiakov základných škôl, umožniť im vyjadriť svoj názor na otázky školského i spoločenského života. Cieľom je podporovať mediálnu gramotnosť a prepájať školské zručnosti a vedomosti s reálnym životom formou zážitku a stretnutia so skutočným svetom médií, ktorý každodenne ovplyvňuje život mladých ľudí v ich myslení, usporiadaní hodnôt a konaní. Zámerom súťaže je nadviazať konštruktívny dialóg žiakov a ich pedagógov s pracovníkmi médií o slobode slova, novinárskej etike a slušnom vyjadrení názorov na verejnosti.

 

Víťazi Perohryz 2018
1. miesto: Prestávka (ZŠ Ľ. Fullu), Čordáčik (Spojená škola sv. košických mučeníkov)
2. miesto: Life (SZŠ Life Academy, Poprad), K2 (ZŠ Krosnianska), Novo2 (ZŠ L. Novomeského), Ratolesť (ZŠ sv. Cyrila a Metoda)
3. miesto: Trdielko (ZŠ Belehradská), K30 (ZŠ Kežmarská), Fišeráčik (ZŠ Dr. D. Fischera, Kežmarok), Mlynoviny (ZŠ Mlynská, Stropkov), Gemko (ZŠ Gemerská)


(EH, ML)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím