Netradičné vláčiky padli do oka Košičanom
Niektorých Košičanov pobavili na cestách skutočne netradičné dopravné prostriedky. Na sociálnych sieťach sa začali okamžite šíriť zaujímavé fotky, ktoré ich prítomnosť v meste vysvetľovali nahradením za stále nejazdiace električky. Odkiaľ sa tieto vozidlá vzali a kto v nich sedel?
Turistické vláčiky boli súčasťou atrakcií v rámci programov prvého Týždňa maďarskej kultúry a maďarsko-slovenskej spolupráce v Košiciach s názvom Rákóczi expres. Generálny konzulát Maďarska v Košiciach si ich požičal od maďarskej obce Boldogkőváralja. Po meste ním v sobotu cestovali maďarskí turisti, ktorých do Košíc priviezol špeciálny vlak inercity z Budapešti s podobizňou Františka II. Rákócziho.
Vláčiky previezli turistov zo železničnej stanice do Dómu sv. Alžbety, kde si pripomenuli výročie znovupochovania kniežaťa. Potom pokračovali k Pamätnému domu Rodošto, pozreli si kostol reformovanej cirkvi, Košický zlatý poklad a vrcholom dňa bola ochutnávka špecialít regiónu v Kulturparku.
(KE)
Foto: TASR
Odporúčané články
Ryžový nákyp so slivkovým lekvárom patrí k tradičným sladkým jedlám, ktoré voňajú detstvom a domácou pohodou. Jemná ryžová hmota, našľahaná s vajíčkami, sa v rúre spája so šťavnatou vrstvou lekváru a vytvára sýty dezert či sladký obed, ktorý zasýti aj poteší.
Čaj môžeme vnímať ako druhý najobľúbenejší nápoj po káve. Tento nápoj vie zahriať počas studených dní, uvoľniť telo, ale aj zlepšiť náladu. Existuje niekoľko stoviek druhov čaju, pričom mnohé z nich sa v domácnostiach používajú ako prírodné liečivá.
Vedci zistili, že ľudia v krajinách s rozšírenou viacjazyčnosťou majú menšiu pravdepodobnosť, že vykazujú známky zrýchleného starnutia. Monolingualisti naopak s väčšou pravdepodobnosťou vyzerajú biologicky staršie, ako je ich vek. Už znalosť jedného ďalšieho jazyka má badateľný ochranný účinok, píše ScienceAlert.