Nosenie prospieva bábätkám aj rodičom
Pripadá vám celkom samozrejmé, že bábätká patria do kočiarika? A pritom celé storočia, čo sa ľudstvo vyvíjalo, sa matky bez kočiarikov zaobišli.
Vzťah matka – dieťa je základným kameňom osobnosti dieťaťa. Vytvára sa v ňom primárna dôvera k svetu a sám býva prototypom budúcich vzťahov.
Minulosť
V Európe tradícia nosenia detí postupne zanikala, a to vďaka vynálezu kočiarika. S postupným rozvojom modernizácie a ekonomickou vyspelosťou západnej Európy sa šatky odkladali a ľudia sa priklonili ku kočiarikom. Dnes však veľa rodičov od sofistikovaných modelov kočiarikov upúšťa.
Ľahšia adaptácia
Predstavte si deväť mesiacov jemného pohupovania, tlmených zvukov z vonkajšieho sveta, tlkot srdca mamy, teplo, tesno a prítmie – to je matkino lono a bábätko v nej. Pôrod prináša náhly zvrat v živote, na ktorý si musí novorodenec zvyknúť. Z neurologického pohľadu tak pomáha nosenie v adaptácii na neznáme prostredie.
Viac sa učia
Nosené deti získavajú oveľa viac podnetov pre svoj psychomotorický vývoj, než deti ležiace v postieľke či kočiariku. Neustály pohyb nosiča jemne cvičí a trénuje svalstvo bábätka, ktoré si ich takto nenásilne posilňuje a spevňuje. Matka je stále v zornom poli dieťaťa. Perspektíva pohľadu noseného dieťaťa mu prináša oveľa viac inšpirácií než pohľad do stropu či striešky kočiarika.
Deti menej plačú
Pri porovnaní „nosených“ a „nenosených“ detí bolo zistené, že nosené deti menej plačú. Zatiaľ čo bežný denný plač detí v západných kultúrach sa ráta na hodiny, u nosených detí sú to iba minúty. Skupina rodičov, ktorá bola vyzvaná a inštruovaná, ako nosiť svoje deti, potvrdila, že plačlivosť ich detí sa znížila až o 43 %.
Voľnosť
S dieťaťom v nosidle, šatke sa môžete pohybovať kdekoľvek a kedykoľvek. Už žiadne schody, električka, autobus či kopec pre vás nie sú prekážkou. Pri nakupovaní nemusíte riešiť, ako zvládnuť kočiarik a nákupný vozík. Pri vychádzkach máte voľné ruky, ktoré sú vždy k dispozícii pre malú ručičku staršieho súrodenca.
Nožičky
Dieťa, ktoré sedí v šatke dospelému na boku či na hrudníku čelom k tvári, má nožičky postavené presne v pozícii, ktorá je optimálna pre zdravý vývoj bedrových kĺbov. Je známe, že u prírodných národov sa problémy s bedrovými kĺbmi takmer nevyskytujú.
Ako sa na bábätká v šatke pozerá lekárka?
„Matka a dieťa patria k sebe. V tehotenstve tvorili jeden celok, a preto je po pôrode vhodné v tomto súzvuku dvoch bytostí pokračovať. Mamička je pre dieťatko zárukou bezpečia, živí ho (dojčí), je to prirodzené. Telesná teplota bábätiek je regulovaná prsiami matky, ich vnímavosť je podporovaná zvýšeným stimulovaním zmyslov, a preto je nosenie bábätka od momentu narodenia jednou z najúžasnejších vecí, ktorú môžu mamky urobiť,“ povedala primárka novorodeneckého oddelenia nemocnice v Šaci Slávka Virágová.
„Ak sa mamička potrebuje pohybovať, presúvať, mala by mať dieťatko vo svojej blízkosti. Môže využiť rôzne pomôcky, aby si tento presun čo najviac uľahčila. Nielen prírodné národy považovali a dodnes považujú nosenie detí za samozrejmosť. Medzi sebou sa odlišujú len spôsobom nosenia. Africké kmene využívajú na transport svojich detí šatku, čo je asi najprirodzenejší spôsob u tých najmenších detí, pretože mamička aj dieťatko cítia vzájomnú blízkosť.“
„Aj mne ako lekárke je tento spôsob najsympatickejší, hlavne čo sa týka novorodeneckého veku. Nosenie dieťaťa, napríklad v šatke, je určite závislé od veku dieťaťa a aj od dĺžky transportu. U väčších detí, pre ktoré je prirodzené sedenie, lozenie, chôdza, by postupne mala byť znižovaná dĺžka prenášania v šatke,“ dodala na záver Slávka Virágová.
Medzinárodný týždeň nosenia detí 4. – 10. októbra 2015
Program
5.10. 2015 - O 16.00 hod. začne stretnutie pred divadlom, kde bude stánok s informáciami o nosení. O 17.00 hod. bude spoločná prechádzka po Hlavnej ulici.
6.10. 2015 - V Aule na Hlavnej sa od 17.00 hod. záujemcovia môžu stretnúť s Máriou Krupovou, ktorá porozpráva o dojčení. Za tým si môžete vypočuť prednášku o nosení s lektorkou nosenia detí Jaroslavou Kopčákovou na tému: Prečo nosiť, ako nosiť, nosenie počas roka.
7.10. 2015 - Od 9.00 do 12.00 sa uskutoční piknik pre nosiacich rodičov v spolupráci s MC Stonožka v Kasárňach/Kulturparku. Uvidíte módnu prehliadku šatiek a nosičov, efektné úväzy. Môžete sa zúčastniť lekcie salsy a zároveň postavíte košický komín zo šatiek a nosičov. Domáca plastelína, skákací hrad, fotenie a tombola budú pripravené pre všetkých. O 16.00 hod. začne workshop pre začiatočníkov s lektorkou nosenia a laktačnou poradkyňou Alenou Kuchtovou v Pizzerii Rodinka na Furči.
8.10. 2015 - Workshop viazania šatiek pre pokročilých (na bok, na chrbát) s lektorkou nosenia Júliou Handlovičovou v MC Stonožka na Hviezdoslavovej ul. začína od 16.00 hod.
9.10. 2015 - Poradenstvo pri výbere šatky/nosiča s lektorkou nosenia Zuzanou Šimkovou začne o 10.00 hod. v obchodíku Brána k deťom na Bočnej 6.
10. 2015 - Medzinárodný týždeň nosenia detí vyvrcholí v sobotu 10. 10. 2015 spoločnou túrou nosiacich rodičov a priaznivcov nosenia detí v Tatrách.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.