Odložte mobil a zahrajte sa!
Svetový deň bez mobilu vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý ako prvý napísal knihu o mobile. V tento deň by si ľudia mali vypnúť mobilné telefóny, aby sa zamysleli nad zmenami života pod vplyvom tohto komunikačného prostriedku. Jeho cieľom je uvedomenie si skutočných hodnôt života.
Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001 a prvé ročníky boli populárne najmä v krajinách ako Kanada, Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko a Fínsko. „Deň bez mobilu je vynikajúcou príležitosťou, ako sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť. Pravdou je, že sa menej spolu rozprávame, viac komunikujeme virtuálne a často uprednostňujeme hry na mobilných zariadeniach ako tie reálne,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha, ktorá vyrába napríklad celosvetovo obľúbenú spoločenskú hru Activity.
Počet mobilných pripojení stúpa
Podľa webového portálu GSMA Intelligence počet mobilných pripojení dosiahol v roku 2015 hranicu 7,37 miliardy, čím prekonal počet obyvateľov našej planéty. Pritom fyzických používateľov je „len“ 3,7 miliardy. To znamená, že každý používateľ má v priemere viac ako dve SIM karty.
Pre porovnanie, v roku 1997 sa celosvetovo predalo vyše 100 miliónov mobilných telefónov. O desať rokov neskôr to už bolo takmer 1,2 miliardy. Dve tretiny ľudí mení svoj telefón z dôvodu zabezpečenia si výkonnejšieho prístroja a nie pre poruchu. A len pri jednom percente vyradených mobilov dochádza k ich recyklácii. Predpokladá sa pritom, že v roku 2020 bude na svete až 12 miliárd mobilných zariadení.
Na Slovensku vlastní mobilný telefón asi 86 percent ľudí a vyše desatina z nich ich má tri a viac. V roku 2008 bolo Slovensko dokonca na prvom mieste v odosielaní MMS správ spomedzi všetkých krajín strednej a východnej Európy. V roku 2009 bolo na Slovensku odoslaných vyše 340-tisíc MMS správ, v roku 2014 takmer 1 milión.
Projekt Venuj mobil
V Českej republike už dlhšie prebieha zaujímavý projekt s názvom Venuj mobil. Jeho myšlienka je veľmi jednoduchá. Pokiaľ sa rozhodnete vymeniť svoj starý mobil za novší model, ten pôvodný odnesiete na zberné miesto. Funkčné telefóny venujú napríklad detským domovom a ostatné idú na recykláciu. Do projektu sa zatiaľ zapojilo vyše milión občanov a zozbieralo sa viac ako 121-tisíc telefónov. Vďaka ich recyklácii sa získalo 116,75 kg medi, 28,2 kg striebra, 2,73 kg zlata, viac ako 1 kg paládia a 80 g platiny.
Odložte mobil a zahrajte sa!
Viete si predstaviť, čo by ste robili jeden deň bez mobilu? Ten čas môžete napríklad využiť na plnohodnotne strávený čas so svojimi priateľmi alebo najbližšími. Navštívte galériu, choďte na prechádzku či klzisko. „Nechajte mobilné telefóny doma, dohodnite sa s priateľmi a zorganizujte turnaj pokru alebo si zahrajte spoločenskú hru. Môžete tak vytvoriť atmosféru, pri ktorej si na mobilný telefón ani nespomeniete,“ dopĺňa Jana Karásková.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.