Orlica Zora z východu Slovenska navštívila štyri štáty
Na šesť mláďat orlov kráľovských umiestnili slovenskí ornitológovia v lete tohto roku GPS vysielačky. Ide o jednu z aktivít medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle zameraného na ochranu orlov pred nelegálnymi aktivitami. Už v prvých mesiacoch sa podarilo získať unikátne informácie – orlica Zora z hniezda na východnom Slovensku navštívila doposiaľ štyri krajiny a dokázala za jediný deň preletieť 200 kilometrov. Informovala o tom dnes organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
Orlica Zora najprv zaletela na juh Poľska, odkiaľ sa po pár dňoch vrátila. „Následne za jediný deň preletela cez 200 kilometrov – z okolia Rožňavy cez podhorie Nízkych Tatier, Prievidzskú kotlinu, až do okolia Piešťan. V ďalšie dni navštívila Zora Rakúsko, odtiaľ sa išla pozrieť do Maďarska a napokon preletela do Českej republiky. V pondelok (2.10.) sa nachádzala v Rakúsku pri brehu Dunaja neďaleko Viedne. Tieto údaje jasne dokazujú, že príroda nepozná štátne hranice a efektívnu ochranu druhu môžeme docieliť iba aktívnou medzinárodnou spoluprácou,” uviedol Ervín Hrtan z RPS.
Jednou z aktivít projektu LIFE Pannon Eagle je monitorovanie mladých orlov v prvých rokoch ich života. Neskúsené mláďatá sú podľa Hrtana ohrozené mnohými faktormi, najčastejšie nezákonnými otravami, odstrelom alebo úhynmi na cestných komunikáciách. Kým mladý orol dospeje a začne hniezdiť, uplynie tri až päť rokov. Každý uhynutý jedinec je stratou pre celú populáciu.
„Na Slovensku sme preto v tomto roku označili šesť mláďat GPS vysielačkou, spĺňajúcou prísne parametre. Má rozmery ako ľudský palec a váži menej než jedno percento hmotnosti mláďaťa. Na chrbát sa pripevní popruhmi tak, aby neprekážala pri lietaní a lovení koristi. Vďaka získaným údajom vieme, kde mláďatá lietajú, a hlavne, či sú v poriadku. Ak signál ‘zamrzne’ na jednom mieste, vyrazíme na kontrolu. Takto máme možnosť včas pomôcť,” priblížil odborník.
[ad][/ad]Orol kráľovský patrí medzi zriedkavé druhy, na Slovensku hniezdi približne 60 párov. Je kráľom nížin, na rozdiel napríklad od orla skalného. Rozpätie krídel, presahujúce dva metre, budí dojem majestátnosti a vznešenosti. „Ako všetky ostatné dravé vtáky, i orol je pre človeka nesmierne užitočný, pretože sa živí aj uhynutými zvieratami. Práve v dôsledku ľudských aktivít však orly vo viacerých častiach nížin Slovenska nemajú kde hniezdiť, trpia nedostatkom potravy a stávajú sa obeťami nezákonných aktivít. Tie sú dokonca zodpovedné za viac než polovicu všetkých známych prípadov úhynov orla kráľovského u nás,” uviedol Štefan Danko, čestný predseda RPS.
(TASR)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.