Osamelí seniori čakajú na vianočný zázrak, pomôcť môžete aj vy
Projekt Vianočný zázrak, ktorého cieľom je splniť osamelým seniorom ich vianočné priania sa už piaty rok teší veľkej obľube. Ľudia z celého Slovenska posielajú darčeky, aby potešili tých, ktorý už nemajú nikoho. Hlavnou myšlienkou je vniesť do ich života úsmev na tvár a kúsok vianočnej atmosféry.
Zapojiť sa do projektu je veľmi jednoduché. Stačí si vybrať seniora s jeho prianím, vyplniť formulár a následne vám budú zaslané informácie s ďalším postupom. Finančne náročnejšie priania fungujú formou zbierky. Viac k tomuto projektu nám prezradil tím Vianočného zázraku.
Myšlienka celého projektu vznikla už v roku 2016 a bola inšpirovaná projektom zo susednej Českej republiky s názvom Ježíškova vnoučata. „V danom čase neexistovala na Slovensku žiadna predvianočná iniciatíva, ktorá by sa zameriavala špecificky na seniorov. Rozhodli sme sa, že pomôžeme sprostredkovať radosť starším osamelým ľuďom v zariadeniach sociálnych služieb, na ktorých sa zabúda, sú častokrát opustení a Vianoce nie sú pre nich radostným časom,“ povedali organizátori Vianočného zázraku.
Na webovej stránke projektu je zoznam seniorov, ktorí sem boli zaradení, spolu s ich vianočnými praniami. Organizátorov sme sa pýtali, aké sú kritériá na zaradenie do tohto zoznamu. „Našim kritériom je, že obdarovaní žijú v zariadeniach sociálnych služieb. V rámci tejto skupiny Vianočný zázrak cieli primárne na osamelých seniorov bez rodín, ale nechávame na uvážení zamestnancov konkrétneho zariadenia, ktorých seniorov zaradia – predsa len, oni sú s nimi v denno-dennom kontakte a vedia najlepšie, či je niekto vhodným adresátom nášho projektu.“ Nájdu sa tu však aj mladšie osoby, ktoré sú výnimkou. Pochádzajú najmä z kombinovaných zariadení a sú rovnako ako vybraní seniori osamelí, bez najbližšej rodiny.
Seniori zo zariadení môžu mať akékoľvek prianie, avšak väčšina z nich si želá bežné, obyčajné darčeky. „Snívanie by nemalo mať hranice. Priania sa preto snažíme nelimitovať, každý si môže v rámci Vianočného zázraku zaželať, po čom skutočne túži. Väčšinou sa jedná o úplne bežné a obyčajné veci, ktoré mnohí pravdepodobne kupujú na Vianoce starým rodičom: knihy, papuče, oblečenie, kozmetika, vitamíny a podobne,“ prezradil tím Vianočného zázraku.
Vianočný zázrak bol po prvýkrát spustený v roku 2017 a každým rokom sa na jednej strane zapája čoraz viac zariadení, ale na druhej strane aj záujem ľudí obdarovať seniorov stále narastá. „Ani náročná doba nezobrala ľuďom chuť pomáhať, podeliť sa, potešiť niekoho cudzieho. Vianočný zázrak si teda svojich adresátov našiel vždy, a to nielen na strane obdarovaných, ale aj darcov. V predchádzajúcich ročníkoch sa našiel darca pre približne 95% prianí.“
Darčeky je možné doručiť do 21.12.2021, ale na finančne náročnejšie dary bude možné prispievať, kým sa všetko nepodarí vyzbierať. Vzhľadom na aktuálnu situáciu je možné využiť kuriérske alebo poštové služby. „Súčasný pandemický stav bohužiaľ nepraje stretnutiam darcov a obdarovaných a osobné odovzdanie darčeka momentálne žiaľ nie je možné,“ uviedli členovia tímu.
A ako reagujú seniori po tom, čo sa ich prianie splní? „Samozrejme sa veľmi tešia. Od zamestnancov zariadení sociálnych služieb máme spätnú väzbu, že radosť mnohých pretrváva aj dlhé týždne po Vianociach. Netešia sa pritom len z darov, ale hreje ich pocit, že niekto na nich myslel.“ Aj cudzí človek môže vyčariť úsmev na tvári osamelých ľudí. Projekt Vianočný zázrak nám dáva možnosť potešiť ich počas vianočných sviatkov. Táto myšlienka je nádherná a organizátori plánujú aj ďalší ročník tohto úspešného projektu.
Zdroj: vianocnyzazrak.sk, MK
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.