Piata základná chuť UMAMI. Nachádza sa aj v týchto potravinách
Pravdepodobne každý pozná štyri základné chute – sladká, slaná, kyslá a horká. Umami je však piata chuť, na ktorú sa zvykne zabúdať. Pre mnohých je nejednoznačná či príliš komplexná a niektorí o nej nikdy nepočuli. V článku sa dočítate, ako chutí umami a v akých potravinách ju môžete jednoducho nájsť.
Slovo umami pochádza z japončiny a znamená to „lahodná pikantná chuť“. Aj napriek pôvodnému významu sa táto chuť často prezentuje aj ako „mäsitá“. Detailný opis sa však sústreďuje najmä na to, že je to chuť obsahujúca glutamát, inozinát alebo guanylát.
Aj keď sa umami môže zdať ako netypický úkaz, ide o chuť, ktorú všetci poznajú. Nachádza sa najmä v jedlách s vysokým obsahom proteínov. Dokonca niektoré štúdie odkazujú na to, že vďaka sýtosti umami môže prispievať aj k jednoduchšiemu chudnutiu.
Umami sa považuje za jednu zo základných, no napriek tomu je stále neznáma. Podľa stránky healthline.com ju nájdete v obyčajných potravinách ako napríklad hovädzie mäso, bravčové mäso, omáčky, bujóny, paradajky, syr či sójová omáčka. Ide teda o vcelku komplexnú chuť rozprestierajúcu sa na celom povrchu jazyka.
(VT)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.