Planéta Košice a vesmír
Na prvý pohľad sa to nezdá, ale všetko, čo má Slovensko spoločné s vesmírom, ide cez Košice. Ba možno aj KVP znamená nie Košický vládny program, ale Košický vesmírny program.
Keď rozvinuté štáty sveta majú svoj vesmírny program, Košice to utiahnu samy aj ako mesto. Veď len čítajte…
Začalo sa to začiatkom (ako inak?) apríla roku 1945, keď sa v Košiciach zišla komplet československá vláda. Rokovania, ktoré prebiehali za zatvorenými dvermi, boli vraj o usporiadaní dvoch národov v jednom štáte.
Ale čo ak šlo o niečo úplne iné? Napríklad o tajné rozhovory o vytýčení Košického vesmírneho programu? Práve preto otvárací ceremoniál Európskeho hlavného mesta kultúry 20. januára 2013 mal podtitul Vitajte na planéte Košice, pričom veselo pracoval s touto mystifikáciou.
Ak by sme tomu aj uverili, všetko ostatné už nemôže byť náhoda, ba dokonca je to stopercentná pravda. Veď predsa prvý muž planéty, ktorý bol vo vesmíre – Jurij Gagarin, prečo by ako prvú krajinu na svete navštívil Československo? Ba dokonca sa sem vrátil na ešte jednu návštevu, pri ktorej už vo svojom nabitom programe neobišiel Košice ani naše železiarne.
Ďalším kamienkom do mystifikačnej mozaiky Košického vesmírneho programu je Oddelenie kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV. Ako jediné na Slovensku vyvíja a montuje komponenty do družíc. Sídli na Bulharskej ulici.
V tomto oddelení pracuje aj Ing. Ján Baláž, ktorý sa podieľal na medzinárodnom projekte, v rámci ktorého prvýkrát v histórii na kométe pristálo niečo vyrobené človekom.
Hviezdne mestečko
Ani naši kozmonauti pri svojich prípravách na let sa nezaobišli bez Košíc. Keďže tu sídlila Vysoká vojenská letecká škola, študoval tu aj náš prvý československý kozmonaut Vladimír Remek (jeho otec pôsobil v Košiciach istý čas tiež). Tu prešiel výcvikom aj jubilejný prvý kozmonaut Slovenska Ivan Bella. Takže, nech sme čo sme, ale pre Slovensko plníme nezastupiteľnú funkciu Hviezdneho mestečka.
Aby toho kozmického nebolo dosť, širšiu oblasť Košíc si vybral za miesto svojho pádu aj meteorit. Udialo sa to 28. februára 2010 po 22. hodine. Tak už veríte, že KVP znamená Košický vesmírny program?
Gyula Kosice v NASA
Teóriu Košického vesmírneho programu podporuje aj tvorba jedného z najuznávanejších svetových výtvarníkov, rodáka z Košíc Gyulu Kosice (* 26. apríl 1924), ktorý žije v Argentíne. Je jedným zo zakladateľov abstraktného nefiguratívneho a kinetického umenia v Latinskej Amerike.
Rešpektovaný umelec prvý na svete použil vodu a neón ako súčasť svojich umeleckých diel. V USA prezentoval svoj umelecký projekt hydrovesmírneho mestečka priamo v Národnom úrade pre letectvo a kozmonautiku (NASA).
Foto 1: Facebook
Foto 2: TASR
Foto 3: kosice.com.ar
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.